Снимљено бизарно створење у Тихом океану (VIDEO)

GS
Foto: Telegram

У мрачним, хладним и неистраженим дубинама океана, гдје вјечна тама и огромни притисци доминирају, ријетке врсте опстају на начине које наука тек почиње разумијевати.

Један од тих необичних становника снимљен је током експедиције прошле године, на невјероватној дубини од 4.800 метара у Тихом океану.

Ријеч је о сусрету с необичним морским створењем - големооком хоботницом из рода Циротаума, познатом и као "желе-глава".

Научници с аустралијског Универзитета Западне Аустралије, у оквиру истраживања Транс-Пацифичког транзита, на броду Дагон користили су подводне лабораторије за посматрање живота у тзв. абисалној зони океана, регији гдје свјетлост не допире, а температура и притисци су екстремни.

Тамо су забиљежили призор који се ријетко виђа: хоботницу која скаче, готово лебди, уздижући се од морског дна.

Овај посебан начин кретања, документован и у ранијим истраживањима, описан је као 'одскакујући' облик. Према научним подацима из 1997. године, циратне хоботнице, попут ове "желе-главе", имају јединствену форму кретања – подижу се са дна, рашире своје кракове и мембране између њих те се поново спуштају, истовремено обухватајући плијен који пронађу на морском дну.

Метод храњења

Даљње истраживање објављено прошле године у часопису Просидингс оф д Ројал Сосајети: Бајолоџикал Сајенсис" открило је да циратне хоботнице попут Циротеутис муелери (познате као "желе-глава с великим перајама") користе овај метод као стратегију храњења.

Како објашњава Александар Голиков, морски биолог са њемачког ГЕОМАР Хелмхолц центра за истраживање океана, хоботница скаче са дна и шири мембране између кракова, ствара облик балона, па се поново спушта, обухватајући тако потенцијални плијен прије сљедећег скока, пише "Клик.хр".

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана