Сијенка атома први пут фотографисана

Агенције
Сијенка атома први пут фотографисана

Научни тим Универзитета Грифит у Бризбејну, Аустралија, фотографисао је сијенку атома по први пут, пренијели су страни медији.

Професор Дејв Киелпински из Центра за квантну динамику при Универзитету изјавио је да су научници жељели да виде шта све могу да истраже са видљивим свјетлом.

- Хтјели смо да испитамо колико је атома потребно да баце сјенку. Доказали смо да је потребан само један – рекао је Киелпински.

- Досегли смо екстремну границу микроскопије – не можете да видите ништа мање од атома користећи видљиву свјетлост – додао је он.

Кључни дио опреме који је омогућио ово достигнуће је микроскоп веома високе резолуције, који чини сенку довољно тамном да се види. Уз помоћ тог микроскопа атом је “замрзнут”, а сенка је затамњена.

Држање атома мирним довољно дуго да се фотографише, иако је подухват за дивљење, није нова технологија – атом је изолован у комори и држан у простору уз помоћ електричних сила.

Научни тим је “заробио” моноатомске јоне елемента итербијума и изложио их посебној свјетлосној фреквенцији. Под том свјетлошћу, сијенка атома бачена је на детектор, што је омогућило да се сијенка фотографише дигиталним фото-апаратом.


Прецизност је при том била кључна.
- Да смо променили фреквеницију свијетла баченог на атом за само један дјелић од милијарду, слика не би могла да се види – рекао је Киелпински.


Резултати петогодишнејг рада истраживача објављени су у магазину “Природа - комуникације” (Nature Communications).

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана