Савјети како да ваше фотографије на телефону изгледају боље

GS
Савјети како да ваше фотографије на телефону изгледају боље

Спецификације камере једна су од кључних карактеристика сваког модерног паметног телефона.

 Ако желите уређај са камером на коју можете рачунати, провјерите ових седам кључних ставки.

1) Камере и величине сензора

Често се мисли како више мегапиксела (МП) аутоматски значи боље фотографије, али то није увијек тачно. Једина веза између МП и стварних фотографских могућности је количина детаља које објектив камере може да ухвати.

Објектив са више мегапиксела може да ухвати више детаља, што је посебно видљиво приликом зумирања или исписа великих фотографија. Осим резолуције, величина сензора, квалитет објектива и софтвер за обраду слике такође играју важну улогу.

Квалитетан објектив са већим сензором и мањом резолуцијом може надмашити онај са већом резолуцијом и мањим сензором, нарочито при слабој светлости.

Колико би МП требало да имати ваш паметни телефон? Не мање од 12, при чему свакако треба водити рачуна и о величини сензора, али и квалитету. Међу најбољима су Зеисс, Сони и Леица. Што се софтвера за обраду слика тиче, предводници су Аппле, Гоогле и Самсунг.

2) Оптичка стабилизација слике (ОИС)

Ако је икако могуће, ОИС је функција коју морате имати, зато што помаже у сузбијању мањих покрета приликом снимања фотографија или видеозаписа.

Стабилизација слике функционише помјерањем камере како би се компензовало евентуално подрхтавање током снимања

Без ОИС-а мораћете да будете прецизни како бисте избјегли мутне фотографије, што можда није увијек могуће, нарочито при зумирању или ноћу.

Алтернатива ОИС-у је дигитална или софтверска стабилизација (такође позната као дигитална или електронска стабилизација слике), која није подједнако добро рјешење.

3) Више објектива камере

Једноставно речено, боље је имати више сочива него мање, јер то омогућава снимање најбољих фотографија у различитим стиловима и условима.

Паметни телефон би требало да има најмање два сочива: широко и ултрашироко. Ако има и телеобјектив, то је пожељан бонус.

Ултрашироки објектив неопходан је за пејзажну фотографију или кад год треба да стане што више тога у кадар, а телефоно за портрете и снимке главе.

4) Подршка за високи динамички распон (ХДР)

Функција ХДР комбинује слике различитих нивоа експозиције у једну, добро уравнотежену фотографију, пише сајт Маке Усе Оф. Осмишљен је како би помогао у снимању слика са више детаља и тачности боја, посебно у захтевним условима, попут снимања фотографија заласка Сунца.

Без ХДР-а, фотографије снимљене у захтијевним свјетлосним условима могу бити преекспониране или недовољно недовољно експониране, што доводи до губитка детаља.

5) Подршка за формат RAW

Када снимите слику камером паметног телефона, она врши одређену позадинску обраду. Прилагођава различите аспекте слике, попут свјетлости, боја и још много тога, како би била спремна за дијељење одмах.

Ако хоћете озбиљне фотографије и већу контролу над поступком уређивања уз највиши могући квалитет слике, морате да имате приступ формату RAW. Он садржи више детаља него  формати као што је ЈПГ, а омогућава и већу флексибилност за накнадну обраду.

6) Могућности зумирања

Могућности зумирања кључан су аспект који треба узети у обзир при одабиру камере паметног телефона, јер увелико утичу на квалитет фотографија које можете снимити из даљине.

Постоје две врсте зумирања: дигитално и оптичко. Оптички зоом је бољи јер користи сочива фотоапарата, што доводи до бољег квалитета. Насупрот томе, дигитални зоом "реже" слику и повећава изрезани дио, што смањује квалитет.

Оптички зоом обично је ограничен на до 5x, док дигитални може ићи и до 100x.

7) Подршка за ноћни начин рада

Већина стандардних камера паметних телефона бори се са фотографијом при слабом освјетљењу. За најбоље резултате у условима слабог осветљења, неопходна је подршка за ноћни начин рада.

Уз ову функцију слике снимљене у мрачним условима и даље би требало да буду детаљне и да имају праву експозицију. Такође је корисна при фотографисању у затвореном простору, када нема довољно свјетла у просторији, или под вјештачком расвјетом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана