Пронађен најстарији знак живота на Земљи?

telegraph.co.uk
Пронађен најстарији знак живота на Земљи?

Научници су у удаљеном дијелу сјеверозападне Аустралије највјероватније пронашли најстарији знак живота на Земљи - остатке бактерије који су стари скоро 3,5 милијарди година, пишу енглески медији.

Докази о сложеном микробактеријском екосистему су пронађени у седиментима стијена у удаљеном аустралијском региону Пилбара у западној, дијелу земље у којем се налазе неке од насјстаријих стјеновитих формација.

Један од истраживача Дејвид Вејси, са Универзитета Западна Аустралија рекао је да се "највјероватније ради о најстаријем знаку живота на Земљи који је до сада пронађен".

"Постоји доста доказа о животу на Земљи који је настао прије 3,4 или 3,43 милијарде година, али ово наше откриће сада помјера ту границу у прошлост. Постоје неке тврдње о још старијим знацима живот ана Земљи на Гренланду, али стеијне су тамо толико деформисане тако да је јако тешко утврдити да ли је оно што видимо заправо било ту на првом мјесту. Ове новооткривене микробиолошке системе можемо видјети на терену и под микроскопом. Може се пратити како бактерије долазе у интеракцију и практично праве суживот са седиментима стијена на којима се налазе", додао је Дејвид Вејси.

Он је такође саопштио да дуго времена није било могуће видјети стварне ћелије али су научници открили трагове који су остали од великих група такозваних "тепиха микроба". Њихови трагови су откривени у дијелу стијене под именом Dresser Foundation ", блилзу града Порт Хедланд.

"Још увијек нисмо видјели стварне микробе, али смо идентификовали велике структуре земљишта које су микроби оформили прије него што су изумрли. Кроз микроскоп видимо боре и влакна која изгледају као да су уплетена у пјесак, као и органски материјал, који заправо јесу микроби, али су они разложени до нивоа да не можемо да у њима видимо стварне ћелије", каже Вејси.

Тим научника из Аустралије и Америке вјерује да ће ово откриће помоћи у трагању за животом и на осталим планетама

"Ови "теписи од микроба" би могли да буду пронађени и на Марсу.... Ово нам такође може помоћи да разумијемо како је еволуирао живот и у каквом окружењу се то десило. То би нас у крајњем случају довело до одоговора на вјечно питање: Како и када је од скупа хемијских или неких других једињења постао живот", заклучује Дејвид Вејси.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана