Почело је: “Отпао” огромни дио Јужног пола

Вести
Почело је: “Отпао” огромни дио Јужног пола

Бремерхафен - Огроман ледени бријег се откинуо и сада слободно плута Амундсеновим морем, објавио је амерички научни сајт, преносе “Вести”.

Убрзавање отапања глечера на острву Пајн може имати озбиљне посљедице јер је тај глечер “запушач” огромне ледене плоче Западног Антарктика чије би топљење подигло ниво океана и мора широм свијета.

Снимањем са сателита је 8. јула потврђено да се завршава дуго посматрани процес откидања леденог покривача крај острва Пајн на Антарктику, објавили су њемачки научници.

Њемачка свемирска агенција (ДЛР) која управља сателитом “ТерраСАР-Џ” за посматрање Земље, још крајем 2011. године је у сарадњи са америчком свемирском агенцијом NASA открила велику пукотину на глечеру на острву Пајн.

Пукотина је била дугачка 24 километара и широка 50 метара, објавили су истраживачи Института Алфред Вегенер за истраживање полова и мора, у Бремерхафену, у Њемачкој.

Маја 2012. године сателитске фотографије су откриле још једну пукотину.

- Због тих пукотина, огроман ледени бријег се откинуо од 'језика' глечера - саопштила је Ангелика Хумберт, глациолог Института Алфред Вегенер.

Хумберт и њене колеге су кидање помно пратили помоћу сателитских фотографија и видјели како се у посљедњој фази отцјепљивања ледног бријега, ширина пукотина повећала на до 540 метара.

Глечер на острву Пајн се скраћује јер се отапа, те стално ствара ледене бријегове, али процес откидања већих комада још није објашњен, каже Хумберт.

Ледена плоча глечера на острву Пајн се простире и у мору, а посљедње велике ледене бријегове је направила 2001. и 2007. године.

Тај највећи глечер западног дијела ледене плоче Антарктика, најбрже се мијења.

Хумберт и њене колеге тај процес не повезују са промјеном климе у свијету, али други научници, укључујући гелоге - океанографе из Британског института за Антарктик, истражују да ли загријевање атмосфере тањи ледени покривач Јужног пола и убрзава скраћивање глечера.

Хумберт каже да се годишње четири километра глечера на острву Пајн “улију” у Амундсеново море, и да брзина тог процеса више зависи од правца вјетра, него од температуре ваздуха.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана