По први пут уочен појас радијације око небеског тијела ван Сунчевог система

Танјуг
Foto: Илустрација

ВАШИНГТОН- Астрономи су по први пут уочили појас радијације око небеског тијела које се налази ван Сунчевог система.

Како наводе Научне вијести, научници су открили тијело величине Јупитера удаљено око 18 свјетлосних година од земље, окружено појасом електрона који, док се крећу, емитују радио таласе.

Додаје се да такви појасеви дају увид у облик магнетног поља небеског тијела, његову унутрашњу структуру, а можда чак и да ли има природне сателите.

У нашем соларном систему, свака планета са магнетним пољем има појасеве зрачења, па тако Земља има Ван Аленове појасеве, док Јупитерови појасеви зрачења већину својих честица добијају са свог мјесеца Ио.

Да би пронашли сличне појасеве изван Сунчевог система, астроном Мелоди Као и колеге су посматрали објекат величине Јупитера назван LSR Ј1835+3259 са мрежом од 39 радио антена која се протеже од Хаваја до Њемачке.

Тим астронома је уочио појас који личи на Јупитеров, али који је 10 милиона пута светлији.

Објекат је скоро 80 пута масивнији од Јупитера, што га чини или малом звијездом или масивним смеђим патуљком, звездастим тијелом које нема довољну масу да издржи фузију водоника.

Амерички недјељник наводи да је оно што збуњује научнике то одакле долазе електрони.

Сазнање да објекат ЛСР Ј1835+3259 има појас зрачења помоћи ће истраживачима да тумаче податке са егзопланета у будућности, чак и ако астрономи не могу директно да виде такве појасеве.

 ''Сазнања о магнетним пољима егзопланета су заиста у повоју'', рекла је Као.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана