Откуд вода на Мjесецу?

Aгенције
Откуд вода на Мjесецу?

Истраживачи тврде да је површина Мјесеца прекривена зрницима земљишта која садрже воду.

Током посљедњих пет година, посматрање површине и лабораторијски налази узорака земљишта које је прикупио Аполло промијенили су став научника да је Мјесец сува пустиња.

Нова студија дошла је до невјероватног закључка да је извор влаге на Месецу соларни ветар, константни ток наелектрисаних честица које емитује Сунце.

Земљин једини природни сателит на површини има трагове влаге, зато што соларни вјетрови доносе водоник, који у контакту са кисеоником на површини ствара воду.

Мјесечево тло је дебело неколико метара, а научници вјерују да би извлачењем воде из њега могле да преживе чак и људске колоније на Мјесецу.

NASA Lunar Crater Observation and Sensing сателит познат као LCRPOSS ударио је у кратер на Мjесецу који је у вијечном мраку и пронашао материјал који је био изненађујуће богат ледом.

Вода и елементи који је чине пронађени су у лунарном реголиту, слоју фине прашине и дијелова стијења који прекривају Мјесец.

Међутим, поријекло те воде до сад је било сасвим нејасно.

Тим научника са Универзитета у Мичигену, Тенесију и Калифорнији објавио је резултате студије који подржавају теорију да лед потиче од соларних вјетрова.

Они су обављали инфрацрвену спектроскопију и масену спектрометрију узорака Аполло мисије којим је откривено присуство значајних количина хидроксила унутар реголита.

Тај материјал прекрива цијелу површину Месеца, а његова "воденаста" компонента хидроксил може бити коришћена у будућој лунарној бази.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана