Нови тренд на ТикТоку забринуо докторе

ГС
Нови тренд на ТикТоку забринуо докторе

Друштвене мреже су препуне упитних савјета о њези коже, а један од најновијих трендова за "лијечење" акни, који кружи на ТикТоку, је најблаже речено - забрињавајући.

Поједини корисници друштвене мреже ТикТок тврде да излагање сунцу или коришћење соларијума може помоћи у борби против акни. Међутим, стручњаци упозоравају да су овакве тврдње не само неосноване, већ озбиљно повећавају ризик од рака коже.

Иако се природна сунчева свјетлост и УВ зрачење традиционално користе за лијечење одређених кожних стања, као што су псоријаза и екцем, докази о њиховој ефикасности у лијечењу акни су ограничени.

Када се примјењује фототерапија?

Фототерапија је медицински третман који се изводи у контролисаним условима, уз пажљиво дозирање УВ зрачења.

"Овај приступ може помоћи у смањењу упале и регулацији имунолошког одговора коже, што је корисно код стања као што су псоријаза и екцем, и то у случајевима када други третмани не дају резултате за ова стања. Важно је, међутим, напоменути да се ова процедура ради у клиничком окружењу гдје се дозе зрачења које се користе на кожи контролишу прецизно, како би се минимизирали штетни ефекти излагања УВ зрачењу", објашњавају Карл Лавренце и Висам Алван, клинички истраживачи у области дерматологије на Краљевском колеџу у Лондону.

Међутим, они наглашавају да примјена фототерапије код акни није поткрепљена чврстим научним доказима.

Истраживања о УВ зрачењу и лијечењу акни

Иако је једна ретроспективна студија из 2023. године, сугерисала да је излагање релативно ниским нивоима УВБ зрака сваког дана повезано са смањеним ризиком од акни, најновији преглед свих студија спроведених између 1992. и 2022. године открио је да излагање УВ зрачењу неће побољшати симптоме акни.

Штавише, у неким случајевима, може заправо да погорша симптоме акни.

"Разлог томе је што излагање УВБ зрачењу може да активира имуне ћелије које погоршавају упалу код акни и повећавају производњу себума - познати фактор ризика за акне", објашњавају Лавренце и Алван.

Ризици од излагања УВ зрачењу

Не само да нема доказа да сунце може да лијечи акне, већ су добро познате негативне стране претјераног излагања сунцу, као што су:

Повећан ризик од рака коже: Сваки пут кад кожа изгори, повећавају се шансе да се у каснијем животном добу појави рак коже. То је нарочито опасно код дјеце, јер опекотине од сунца у дјетињству значајно повећавају ризик од рака коже.

Пријевремено старење коже: УВ зрачење оштећује колаген и еластин, што доводи до бора и опуштености коже.

Да ли је особама које имају акне дозвољено сунчање и одлазак у соларијум?

"Благо излагање сунцу може помоћи у смањењу акни, али претјерано излагање може довести до погоршања стања или оштећења коже. Увијек је препоручљиво користити заштитни фактор (СПФ 30 или више) одговарајуће текстуре - некомедогене, избјегавати директно сунце између 10 и 16 сати и ограничити вријеме боравка на сунцу", објаснио је недавно за "Блиц здравље" др мед. Димитрије Карабахчиевим, специјалиста за кожне и венеричне болести.

Према његовим ријечима, сунчање у соларијуму се не препоручује, јер може повећати ризик од рака коже и убрзати старење коже. Доктор је додао да неки лијекови против акни такође могу учинити кожу веома осјетљивом на штетне ултраљубичасте зраке сунца и соларијума.

Сунчеви УВ зраци, посебно УВА и УВБ, доприносе пријевременом старењу коже - фотостарењу, које карактерише губитак еластичности, појава бора, тамних флека (хиперпигментације) и општег смањења чврстине коже, наглашава доктор Ненад Станковић, специјалиста козметологије и докторанд на Фармацеутском факултету у Београду.

"До 90 одсто старења коже узроковано је управо сунчевим зрачењем. Испод препланулог љетњег тена често се крију неуједначен тен, хиперпигментација и дехидрирана кожа. Чак и неколико сати дневне изложености УВ зрачењу може имати естетске посљедице. Осим тога, УВ зраци утичу на имунски систем коже, што може да ослаби њену способност да се брани од инфекција и других оштећења", поручио је недавно за "Блиц здравље" Станковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана