Нова опасна дрога?

Aгенције
Нова опасна дрога?

Вашингтон - Интернет постаје дрога, ништа мање опасна од наркотика, тврде неки научници и љекари, док други сматрају да опасност није тако велика, али упозоравају на чињеницу да социјалне мреже полако претварају људе у зомбије.

Љекари наводе да се појавила нова врста здравствених тегоба - "анксиозна неуроза од социјалних мрежа". Узрок је нагли развој интернета.
То није врста психичког поремећаја. Неко постаје зависан, а неко – не.

Донедавно нико није био спреман да повјерује у могућност зависности од интернета. Аргументи су били - да је глобална мрежа корисна ствар, да омогућава остваривање комуникација, претрагу и налажење информација...

Ипак, као што је телевизија "заробила" мноштво људи, доводећи до патолошка зависности, тако се дешава и са глобалном мрежом.

Експерти називају такве патологије нехемијским зависностима, које се заснивају на прекомјерној интеракцији између човјека и машине.

Праћење телевизијских програма је пасивна зависност, а прекомјерно играње видеоигрицама је активна зависност. Интернет - зависност је негдје између.

Пионир истраживања у области психологије интернета, један од најеминентнијих стручњака у овој области - Џон Сулер, наводи да је за неке људе карактеристична патолошка везаност за компјутер и киберпростор.

Професор психологије Питсбургшког универзитета у Бредфорду и аутор књиге "Ухваћени у мрежи" доктор Кимберли Јанг упозорава да психијатри све више упозоравају да "расте" броја пацијената чије су основне тегебе повезане са утицајем интернета.

Стручњаци издвајају пет основних подтипова дијагнозе "интернет -зависност" - киберсекс, виртуелна познанства, онлајновске берзанске операције и коцка, опсесија серфинга и компјутерске игре.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана