Невјероватно откриће: Делфини разговарају као људи

Агенције
Невјероватно откриће: Делфини разговарају као људи

Руски научници тврде да су први пут успјели да сниме разговор између делфина.

Два одрасла црноморска кљунаста делфина по имену Јаша и Јана разговарали су неколико минута у базену у ком живе већ 20 година, не упадајући једно другом у "ријеч". Научници су снимили њихово "чаврљање" и сада сматрају да су у том материјалу успјели да препознају "речи" и "реченице".

"Заправо, ова размјена информација заиста подсјећа на разговор између људи", каже Вјачеслав Рјабов, вођа истраживања из Резервата Карадаг на Криму.

Делфини за комуникацију користе два различита типа оглашавања – звиждуке и кликтање, познато и као пулсирање.

Користећи нову опрему за снимање звука, Рјабов је разложио појединачне "некохерентне пулсеве", од којих је сваки звучао другачије и по трајању и по фреквенцији.

"Имајући то у виду, можемо претпоставити да сваки пулс представља фонему или ‘ријеч’ на делфинском језику", написао је др Рјабов.

"Пошто овај језик има све особине постојећег људског говорног језика, дјелује да делфини имају висок ниво интелигенције и да су освијешћени", стоји у раду који је објављен у "Часопису Политехничког универзитета у Санкт Петербургу: Физика и математика".

У свом раду, Рјабов позива друге научнике да створе уређај који ће омогућити комуникацију између људи и делфина.

"Људи морају учинити први корак у формирању везе са првим интелигентним становницима планете Земље, тако што ће створити уређаје за превазилажење граница у комуникацији између делфина и људи", сматра он.

Други научници су нешто обазривији у давању таквих процјена.

Џошуа Смит са Универзитета Мердок, који није учествовао у студији, сматра да је потребно још истраживања како би се потврдило да делфини заиста чаврљају попут људи.

"Мислим да је рано да извлачимо закључке да делфини користе језик сличан људском", рекао је он за ЦНН.

Он не пориче да су резултати узбудљиви, али сматра да је потребно да се добију исти резултати и у природи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана