Научници открили како је настао вирус корона?

ГС
Foto: Илустрација

Научници вјерују да су коначно открили право поријекло пандемије ковида и одбацили су популарну теорију да је вирус процурио из лабораторије.

Велика међународна студија, која је објављена у четвртак, наводи да је вирус "почео да живи" на влажној пијаци у Вухану у Кини и да вјероватно није дио научног експеримента.

Научници су тестирали генетски материјал животиња које су продаване на пијаци 2019. године и пронашли су трагове коронавируса у неким врстама.

Истичу да је ово први пут да су научници "изоловали" животиње које су можда одговорне за пренос вируса на људе.

"Ово додаје још један слој нагомиланим доказима који указују на исти сценарио - да су заражене животиње донесене на пијацу од средине до краја новембра 2019, што је изазвало пандемију“, рекао је аутор студије Кристијан Андерсен из Scripps Research-a. 

Вјерује се да је ракун-пас, животиња слична лисици уобичајена у источној Азији, највећи носилац вируса, пише Б92.

Утврђено је и да су друге животиње, као што су цибетке палмашице, бамбус-пацов и малајско бодљикаво прасе, носили ковид-19 прије него што се проширио на људе.

Ово није коначна листа јер су многе кључне животињске врсте уклоњене са пијаце прије него што је стигао кинески здравствени тим, рекла је Флоранс Дебар из Француског Националног центра за научна истраживања, која је водила студију.

Научници примјећују да су многи од раних случајева у Вухану, граду од 12 милиона људи, били радници са пијаце.

Дуго се водила полемика о извору пандемије која је однијела око 7 милиона живота, а једна од теорија јесте да је вирус процурио из лабораторије Института за вирусологију у Вухану. 

Ова теорија привукла је пажњу након што је директор ФБИ Кристофер Реј рекао да биро вјерује да је "ковид 19 највјероватније настао у лабораторији коју контролишу кинеске власти", преноси Дејли мејл.

Предсједник САД Џо Бајден није успио да заустави причу о цурењу у лабораторији пошто је наредио истрагу те теорије.

Након објављивања ове најновије студије, научници сада инсистирају да је пандемија настала на пијаци као што је првобитно објављено. Студија је заснована на новој анализи података које је објавио Кинески центар за контролу и превенцију болести (CDC).

Подаци су сакупљени од више од 800 узорака на и око пијаце Хуанан почетком јануара 2020. године, и из генетских узорака првих пацијената који су имали ковид-19.

Истражитељи из кинеског CDC-а су 1. јануара 2020, након што су животиње уклоњене и само неколико сати након што је пијаца затворена, отишли на пијацу да узму узорке.

Узели су узорке са подова, зидова и других површина и вратили се неколико дана касније да би се усредсредили на површине у тезгама које продају дивље животиње, као што су кавези и колица која се користе за траснпорт животиња.

Узели су и узорке из одвода и канализације.

Стручњаци упозоравају да поуке из пандемија ковида-19 нису извучене, уз могућност да нас поново погоде пандемије изазване трговином дивљим животињама.

"Ово је најризичнија ствар коју можемо да урадимо, да узмемо дивље животиње које врве од вируса, а затим се играмо ватром доводећи их у контакт са људима који живе у срцу великих градова, чија густина насељености олакшава овим вирусима да завладају“, рекао је Мајкл Вороби са Универзитета Аризона, један од аутора студије.

Други стручњаци се слажу. 

Одвојено коментаришући, професор Џејмс Вуд, епидемиолог са Универзитета у Кембриџу, који није учествовао у студији, рекао је: "Иако су на глобалном нивоу уложени напори да се пооштри лабораторијска биобезбједност како би се осигурало да вируси не могу случајно да побјегну, мало или ништа није урађено ни на ограничавању трговине дивљим животињама".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана