Научници открили да су се рибе почеле смањивати

GS
Foto: YT

​Топлија вода резултира мањим планктоном, којег рибе користе као храну, што доводи до мањег уноса храњивих супстанци код риба. Рибе су због тога све мање и мање. Ово су открили истраживачи с Токијског универзитета анализирајући тежину и биомасу 13 различитих врста риба између 1978. и 2018. године.

Осим тога, проучавали су и температуру морске воде у истом периоду како би видјели утичу ли промјене у океанским слојевима на рибље популације. Резултати, објављени у часопису "Fish and Fisheries", показују да су постојала два периода у којима је забиљежено смањење тјелесне тежине риба, прво у осамдесетим, а затим поново у 2010-има.

Иако се првобитно мислило да је смањење тежине посљедица већег броја јапанских сардина, даља анализа сугерише да су климатске промјене које загријавају океане узроковале већу конкуренцију за храну јер хладнија, храњива вода није могла лако допријети до површине.

Ови резултати поткрепљују претходна истраживања која су показала сличне трендове широм свијета, при чему су велике трофејне рибе све мање, док се број мањих врста риба повећава.

Професор Шин-ичи Ито с Токијског универзитета истиче да климатске промјене могу утицати на основне процесе у океанима, попут цвјетања фитопланктона, што може пореметити животни циклус риба. Ово, може имати озбиљне посљедице на рибарство и захтјевати промјене у управљању рибљим залихама.

Стога, наглашава се потреба за новим приступима управљању рибљим ресурсима како би се осигурало одрживо рибарство и здравији океан за будуће генерације, преноси "Клик".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана