Насин ровер открио геологију Марсовог кратера

Rts
Foto: Nasa

Научници су били изненађени када је Насин ровер почео да испитује стијене на дну кратера Језеро у прољеће 2021. године. Пошто се у њему налазило језеро пре више милијарди година, очекивали су да ће пронаћи седиментне стене, али умјесто њих пронашли су магматске стијене.

Узорци стијена које на површини Марса прикупља ровер Насе, откривају геологију кратера за коју научници сматрају да садржи микробиолошки живот стар неколико милијарди година. Камење показује промене настале због изложености води, што је и један од показатеља да Марс није хладна и сува планета.

Научници сматрају да би камење које је настало прије око 3,5 милијарди година, а подсјећа на блато и пјесак на дну кратера, могло да има седиментно поријекло.

„Нисмо пронашли никакве доказе о седиментним стенама на локацији дна кратера коју је ровер истраживао. Ипак, тај кратер на свом дну има језеро и наталожено блато и песак. Претпоставка је да је тај седимент еродирао", истакао је геохемичар Кенет Фарли, главни аутор једне од четири студије објављене у часописима Сајнс и Сајнс адвансес, где је описана геологија кратера на Марсу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана