НАСА студија: Земљина “енергетска неравнотежа” удвостручена

ГС
НАСА студија: Земљина “енергетска неравнотежа” удвостручена

Нова научна студија показала је да се Земљина “енергетска неравнотежа” удвостручила од 2005. до 2019. године због задржавања велике количине топлоте, нагласивши да је то ''алармантно''.

''Енергетски несклад'' указује на разлику између тога колико Земљине атмосфере и површине апсорбује Сунчеву енергију, у поређењу са тим колико се ''топлотног инфрацрвеног зрачења'' одбија назад у свемир, преноси Гардијан.

Научници су утврдили да постоји енергетска неравнотежа, упоређивањем података сателитских сензора - који прате колико енергије улази у Земљин систем и излази из Земљиног система - и података океанских пловака.

Овај систем прикупљања података, који се простире широм свијета, омогуćава ''тачну процјену брзине загријавања свјетских океана''.

Будуćи да око 90 одсто вишка енергије због неравнотеже одлази у океан, подаци сателитских сензора требало би да одговарају промјенама температуре у океанима.

“Два врло независна начина на која се могу сагледати промјене у енергетској неравнотежи Земље су заиста, заиста добра”, рекао је Норман Лоуб, водеćи аутор студије и истраживач НАСА.

Повећање емисије гасова стаклене баште задржавају топлоту у Земљиној атмосфери, задржавајући зрачење које би се иначе преселило у свемир.

Ово загријавање подстиче и друге промјене, укључујуćи отапање леда и снијега. Повеćање водене паре и промјене облака могу додатно погоршати ово загријавање, рекла је НАСА.

Студија је открила да је ово удвостручавање резултат дјелимичног повеćања гасова стаклене баште и водене паре, као и смањења облака и леда.

Истраживачи су такође рекли да је “природни” помак у Тихом океану из хладне у топлу фазу вјероватно имао значајну улогу у појачавању ове енергетске неравнотеже.

Студија је утврдила да, уколико се стопа ''упијања'' топлоте не успори, треба очекивати значајније климатске промјене.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана