Метеорит који је пао на Земљу дониео састојке живота

Dnevnik.hr
Метеорит који је пао на Земљу дониео састојке живота

Научници тврде како су открили неочекиване састојке за настанак живота, односно органске молекуле досад никад виђене у метеоритима, унутар комада камења које је пало на Земљу изнад Калифорније прошле године.

Диjелови метеорита "Sutter's Mill", који су прошле године пали на Земљу изнад Калифорније, могли би бацити ново свијетло на "праисклонску мјешавину" из које је настао живот на Земљи.

Метеорити који падају на земљу већином су фрагменти астероида који се налазе између планета Марса и Јупитера. Метеорити могу бити богати органским једињењима, укључујући и оне који се налазе на Земљи.

"Стога је њихова композиција увијек била посматрана као претеча еволуције и да се живот на Земљи можда развио из изванземаљских метеријала у метеоритима", изјавила је за space.com Сандра Пицарело, ауторика студије у којој су представљени подаци анализе камења метеорита, који је пао у Калифорнији.

"С обзиром на то да је поријекло живота у потпуности непознаница, наведена идеја има своју тежину', додала је она.

Органске хемикалије у метеоритима могу се извадити. Косритећи стандардну методу, научници у фрагментима метеорита "Sutter's Mill " нису пронашли пуно органских једињења, заправо су дошли до мање од уобичајене количине.

Ипак, покушали су до бољих резултата доћи другом методом, а она је дала кудикамо боље резултате. Наиме, биохемичари су поновно покушали, али на начин да су репродуцирали увјете као код хидротермалних извора на Земљи, што је одговарало раним условима на Земљи у којима је можда и настао живот.

Дијелови метеорита том су методом ослободили прегршт молекула које научници никад прије нису открили у метеоритима. Тај проналазак сугерише како је путем метеорита доступно знатно више органског материјала за планете, него што су научници то и претпостављали.

Органски молекули које су биохемичари пронашли у "Sutter's Millу" могли су да формирају основне скупове молекула, који су могли садржавају једињења корисна у предбиолошкој еволуцији, закључује Пицарело.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана