Кванц: За 25 година лоцираћемо ванземаљски живот

Срна
Foto: Илустрација

ЦИРИХ- Швајцарски астрофизичар Саша Кванц сматра да ће људи лоцирати ванземаљски живот ван Сунчевог система за 25 година, али тек са јачом и продорнијом технологијом него што је телескоп "Џејмс Веб".

Саша Кванц, који ради у швајцарском савезном технолошком институту "ЕТХ Цирих", тврди да је временски оквир од 25 година амбициозан, али не и нереалан.

Садашеи велики телескоп "Џејмс Веб" није направљен искључиво за посматрање егзопланета, већ за анализирање најстаријих звијезда у свемиру.

Кванц објашњава да "Веб", иако је најмоћнија опсерваторија икада постављена у свемир, није довољно моћан да би могао да ухвати пуно мање планете налик Земљи који круже довољно близу својих звијезда да би на њима могла постојати текућа вода.

Кванц и његов тим воде развој средњег инфрацрвеног "ЕЛТ имиџера" и спектрографа, јединственог инструмента те врсте, који ће бити дио "Екстремно великог телескопа /ЕЛТ/" и који ће наслиједити "Џејма Веба".

Тај велики телескоп гради Европска јужна опсерваторија у Чилеу, а када буде довршен крајем деценије, имаће огледало широко 40 метара, што га чини будућим највећим оптичким телескопом на свијету.

Примарни циљ тог инструмента биће да направи прву слику планета потенцијално сличних Земљи.

"Наша дугорочна визија јесте да се прегледају десетине звијезда и истраже атмосфере егзопланета сличних Земљи.

Морамо стећи дубље разумијевање могућих `грађевних блокова` живота, путева и временских оквира хемијских реакција и вањских услова, који ће нам помоћи да одредимо приоритете у циљању звијезда" - наводи Кванц, а преноси портал "Спејс ком".

Он указује да морају провјерити у којој су мјери трагови живота прави биоиндикатори, јер можда постоје други процеси који би могли довести до стварања гасова у овим атмосферама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана