Коперников изгубљени компас пронађен послије 500 година

GS
Foto: X.com

Компас стар 500 година за који се сматра да је припадао астроному Николи Копернику пронађен је у замку у Пољској.

Kомпас, направљен од легуре бакра, пронашли су археолози аматери, који су помоћу радара који продире у земљу прочешљали тло замка Фромборк из 14. вијека на сјеверу земље.

Ту је астроном направио већину својих важних небеских открића и усавршио своју хелиоцентричну теорију да је Сунце у центру универзума, а не Земља.

Компас, који је чувен јер се налази на слици Јана Матејка "Конзервације код Бога", пронађен је у просторији закопаној испод вртова замка.

Фотографију пронађеног компаса објавила је на друштвеним мрежама група Treasure Mission уз текст: "У башти, гдје је Никола Коперник водио своја астрономска посматрања, пронашли смо компас који датира из раног 16. вијека".

- Ово невјероватно откриће не само да нас враћа у прошлост у период када је Коперник направио своја револуционарна открића, већ и отвара нове могућности за разумијевање његових метода рада. Захваљујући сарадњи са археолозима, сазнали смо да је овај компас могао да се користи за прецизна мјерења, која су била кључна у астрономским истраживањима - објавила је група, а преноси британски Дејли мејл.

Никола Коперник је рођен у Торуну у Пољској, која је тада био дио Краљевине Пруске, и најпознатији је по развоју хелиоцентричне теорије кретања планета.

Он је тврдио да је Сунце фиксна тачка око које орбитирају све друге планете.

Његово ремек-дјело De Revolutionibus Orbium Coelestium (О окретима небеских сфера) штампано је тек 1543. године, након његове смрти.

Тек много година касније, 1616. године, католичка црква је забранила књигу због супротстављања црквеној доктрини.

Према легенди, Коперник је користио тајни тунел из своје приватне резиденције да би приступио градској катедрали.

Тамо су археолози аматери открили компас.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана