Колике су шансе да интернет “пукне” заувијек?

GS
Foto: Ilustracija

Интернет, као основни стуб савременог дигиталног друштва, суочава се с различитим пријетњама које, у екстремним сценаријима, могу проузроковати његово трајно оштећење.

Иако су шансе за потпуни колапс релативно ниске, не можемо занемарити могућност суочавања с озбиљним изазовима који би довели до озбиљних прекида у функционисању глобалне мреже.

Један од кључних фактора који би могао довести до дуготрајних проблема јесте масиван сајбер напад. Напади на инфраструктуру интернета, као што су онеспособљавање кључних сервера или дистрибуиране услуге негације услуге (ДДоС), могу проузроковати озбиљне поремећаје у пружању услуга.

Поред тога, природне катастрофе попут земљотреса, поплава или олуја такође представљају пријетње физичкој инфраструктури, чиме се отежава одржавање повезаности.

Глобални политички сукоби такође могу имати озбиљан утицај на интернет. Блокаде, цензура или агресивна политика регулације могу резултирати фрагментацијом интернета, што отежава слободну размјену информација између различитих дијелова свијета.

Посљедице потпуног "пуцања" интернета биле би монументалне. Губитак комуникације на глобалном нивоу проузроковао би економске поремећаје, с обзиром на то да су многе економске активности сада нераскидиво повезане с дигиталним оквиром. Такође бисмо свједочили друштвеној дисфункционалности, будући да се многе свакодневне активности, од образовања до рада, ослањају на интернет.

Стога је императив непрестано улагати у сајбер сигурност, одржавање инфраструктуре и глобалну сарадњу како бисмо минимализовали ризике од озбиљних прекида у функционисању интернета и осигурали стабилност наше дигиталне будућности, преноси Глас Српске.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана