Кина би могла престићи СAД у науци

GS
Foto: X.com

Сједињене Америчке Државе и даље доминирају свјетском науком, што потврђују успјеси попут добијања Нобелових награда, развоја вакцина против COVID-19 и напретка у вјештачкој интелигенцији попут ChatGPT-а.

Међутим, стручњаци изражавају забринутост због опадања те предности, јер Кина убрзано напредује са значајним повећањима улагања у истраживања и научну продукцију. Кина је посљедњих година претекла САД по броју научних чланака и пријава за патенте, што указује на промјену у глобалном научном балансу.

Иако САД и даље троши много на истраживања, суочава се с изазовима у структури извора финансирања. Док приватна улагања јачају сектор Р&Д-а, савезни фондови за основна истраживања опадају, што пријети заостајању у областима попут материјалних и физичких наука. Ово неравномјерно улагање омогућило је Кини напредак у овим областима, док САД задржава предност у биомедицини због стабилног финансирања, пише магазине Натуре. 

Миграционе политике и политичка динамика додатно комплицирају ситуацију. САД остаје главна дестинација за међународне СТЕМ таленте, што је кључно за очување лидерства. Ипак, због перцепције растућег непријатељства према странцима и политичке поларизације, расте забринутост око задржавања те предности. ЦХИПС и Сциенце закон из 2022. имао је за циљ јачање финансирања, али дугорочна посвећеност овиси о политичком пејзажу и законодавним приоритетима.

Предстојећи предсједнички избори могли би обликовати будуће стратегије истраживања. Одлуке о финансирању, имиграцији и међународној сарадњи утицат ће на то како САД наставља привлачити и подржавати врхунске научне таленте. Политике сљедеће администрације бит ће кључне за вођење ових напора и осигуравање конкурентности САД-а суоченог с глобалним изазовима.

На крају, иако сарадња између глобалних научника користи свима, фокус америчких креатора политика је на осигуравању да домаћи истраживачи и даље воде и користе глобалне иновације. Одржавање снажне савезне подршке и стварање окружења које привлачи глобалне таленте бит ће кључно за очување научног лидерства САД-а у све конкурентнијем окружењу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана