Како је настао живот на Земљи?

Huffington Post
Како је настао живот на Земљи?

Научници знају да је живот на Земљи почео прије више од 3,8 милијарди година, али како се то тачно десило, није било познато. Ипак, један истраживач из Тексаса сматра да има одговор.

"Ово је веће откриће од било ког диносауруса", каже др Санкар Чатерје, професор геологије на Технолошком универзитету у Тексасу и кустос палеонтолошког одељења Универзитетског музеја.

"Ово је оно што смо сви тражили – Свети грал науке".

Наиме, познато је да је древна Земља била често на мети астероида, метеора и комета и да су ове стијене можда донијеле воду и органске молекуле на нашу планету.

Међутим Чатерје је у овим претпоставкама отишао корак даље. Он сматра да су, осим што су донијели градивне елементе живота, метеорити правили кратере који су се понашали као посуде за хемијске реакције.

Дакле, метеорит удари у Земљу и у кратеру остави органске материјале. Затим ледена комета удари у исто мјесто и отопи се, па овај "базен" напуни водом. Нови метеорит отвори геотермалне отворе у кори који затим загреју воду.

Резултат је мјешавина позната као "примордијална супа" у којој су настајали све сложенији молекули и на послијетку живот.

Како би дошао до овог закључка Чатерје је проучавао мјеста са најстаријим фосилима на свијету и то на Гренланду, Аустралији и Јужноафричкој Републици. Он сматра да је управо на таквим мјестима настао живот.

Иако се не слажу сви са тим да је Чатерје пронашао "Свети грал", он је представио своје истраживање на годишњем окупљању Друштва геолога Америке у Денверу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана