Како израчунати зауставни пут приликом кочења?

ГС
Како израчунати зауставни пут приликом кочења?

Како израчунати пут кочења вашег возила? Њемачки ауто-клуб ADAC се позабавио тим питањем. Једначина је једноставна, а у њу треба унијети и вријеме реакције, односно вријеме потребно да се притисне кочница.

Како израчунати пут кочења вашег возила? Њемачки ауто-клуб АДАЦ се позабавио тим питањем. Једначина је једноставна, а у њу треба унијети и вријеме реакције, односно вријеме потребно да се притисне кочница.

Зауставни пут такође укључује пређени пут за време које је потребно возачу да реагује. Ово траје око 0,8 до 1,2 секунде. Поред тога, постоји период док се кочнице потпуно не активирају (приближно 0,2 секунде) и на крају раздаљина коју возило пређе са пуним притиском кочнице.

Да би се помоћу формуле израчунао зауставни пут, најприје се мора одредити "дужина реакционог пута". Да бисте то урадили, подјелите брзину са десет и резултат помножите са три.

На примјер, ако аутомобил вози брзином од 50 км/х, "дужина реакционог пута" је 15 метара. Путања одговора: (50 км/х : 10) x 3 = 15 метара.

Пут кочења на правом путу зависи од многих фактора као што су: перформансе кочница, брзина аутомобила, стање пута... Код нормалног кочења, пут кочења се може процијенити веома конзервативно ако почетну брзину у км/х подијелите са десет и резултат помножите са бројем који добијете након дјељења.

Дакле, ако се крећете брзином од 50 км/х, прелазите 25 метара пута кочења. Кочиони пут: (50 км/х :10) x (50 км/х :10) = 25 метара.
У наведеном примеру, време реакције + пут кочења резултира зауставним путем од 40 метара.

Пут кочења је знатно краћи на сувим и чистим површинама и уз енергичну активацију кочнице. С обзиром да пут кочења у великој мјери зависи од тога да ли возач кочи нормално или, у случају опасности изврши хитно заустављање, важи следеcће правило: кочење у случају опасности може преполовити пут кочења.

При брзини од 50 км/х, пут кочења се скраћује на око 12,5 метара у случају наглог кочења, док је укупни зауставни пут само 27,5 метара. Супротно популарном вјеровању, пут кочења се не повећава линеарно, већ као квадрат брзине: Ако удвостручите брзину, пут кочења постаје четири пута дужи.
Са друге стране, "пут реакције" расте линеарно са брзином.

Наведени ј прорачуна показује да зауставни пут прије свега зависи од брзине којом се аутомобил креће. Међутим, такође зависи од способности возача да реагује, техничке опремљености возила – и стања пута, преноси б92

Возач је одлучујућчи фактор приликом наглог кочења, важно је време реакције и сила кочења. Зато будите концентрисани и седите усправљено у аутомобилу – тако ћете брже реаговати.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана