Истраживање: Количина пластике у океанима далеко мања него што се претпоставља

Tanjug
Foto: WAF

УТРЕХТ- Постоји могућност да је количина пластике у океанима далеко мања него што се претпостављало у посљедње две деценије, односно да износи око 3,2 милиона тона, а не 50 до 300 милиона тона, како се раније претпостављало.

Како преноси холандски Тајмс, један од закључака до којих су дошли истраживачи Универзитета у Утрехту је да много више пластике остаје у рекама и да много мање стигне до океана. Они су засновали прорачуне на основу више од 20.000 локација на којима су вршили мјерења.

Претходне процјене количине пластике у океанима засниване су углавном на званичним подацима о количини пластике која се произведе годишње, што је око 400 милиона тона, односно укупно 10 милијарди тона од 1950-их година, од чега је само 6 одсто поново употребљено.

На основу тих процјена, еколошке организације процењују да више од 10 милиона тона пластике заврши у океанима сваке године.

''Само мали дио пластичног отпада стиже до океана. А оно што остане у океанима плута у великим комадима много дуже. У води има далеко мање миркопластике него што се мислило'', навео је океанолог на Утрехтском универзитету Микаел Кандорп.
 

Биолог Меријн Тинга је ''опрезно оптимистичан'' у погледу ових закључака, наводи холандски Тајмс.
 

''Наравно, надамо се да је пластике мање од очекиваног. Али, чак и ако је количина отпада сто пута мања него што се раније мислило, ипак је превише. Нарочито је лоше ако се отпад дуже задржава у рекама, гдје га је релативно лакше очистити'', сматра Тинга.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана