Феликс: Када си на врху свијета...

Aгенције
Феликс: Када си на врху свијета...

У првој изјави послије историјског скока са 38.045 метара, Аустријанац Феликс Баумгартнер рекао је да му је велики терет пао с леђа.

Баумгартнер је у недјељу у оквиру пројекта Ред Булл Стратос поставио три нова рекорда. Постао је први човјек који је пробио звучни зид само у одијелу, извео је најбржи слободни пад од 1.342,8 км/ч, имао је слободни пад са највеће висине и највиши лет балоном.

"Мислим да је терет од 20 тона пао са мојих рамена. За ово сам се припремао седам година. Чак и током овог дана, који је почео сјајно, десио се мали проблем. И када помислите да ћете морати да одустанете, када сте били спремни за све, а деси се проблем са визиром. Али, на крају сам одлучио да скочим и била је то права одлука", рекао је Баумгартнер.

Баумгартнер је на почетку конференције за штампу истакао да ништа не би успио без свог тима.

"Не бих могао ово без тима, хвала свима што су допринијели остваривању мог сна", рекао је Аустријанац.

Човјек који је ушао у историју рекао је да је најузбудљивији тренутак цијеле мисије био када је стајао "на крову свијета", а открио је и шта му је тада пролазило кроз главу.

"Стајао сам на врху свијета, понизан. Тада постанеш толико скроман, заиста не размишљаш о обарању рекорда. У том тренутку сам само размишљао о томе да се вратим жив. Не желиш да не погинеш пред својим родитељима и толиким људима. Помислио сам 'Боже, немој сада да ме изневјериш'", рекао је Баумгартнер.

Затим је новинарима поновио оно што је рекао непосредно прије скока: "Знам да цио свијет гледа. Волио бих да сви могу да виде исто што и ја. Понекад мораш да одеш веома високо како би схватио колико си заиста мали."

Иако је сам скок изгледао рутински и био много бржи него што се очекивало, Аустријанцу се није баш тако чинило.

"Било је тешко, нисам мислио да ће бити толико тешко", рекао је Баумгартнер.

Јавност је осим о висини највише причала о пробијању звучног зида, али се Феликс тог тренутка ни не сјећа.

"Добро сам кренуо, имао сам одличну позицију, али сам почео да се окрећем неконтролисано, иако смо мислили да се то неће десити. Нисам знао шта да радим, био сам заробљен у одијелу, нисам осјећао ваздух, а приликом сваког окрета сам покушавао да се вратим у нормалан положај. У једном тренутку сам мислио да сам у великој опасности, окретање је постало жестоко, али сам одлучио да се борим и стабилизујем и успио сам, Нисам осјетио брзину звука, не знам када се то тачно десило, видјећемо из података које смо прикупили", нагласио је Баумгартнер.

Баумгартнер је открио да је два пута био на ивици да одустане.

"Дјеловало је као да ћемо морати да обуставимо мисију. На нашој листи провјера је писало да ако не видиш ништа, не можеш из капсуле, а мени се визир маглио. Други пут сам био близу те одлуке када сам почео да се неконтролисано окрећем приликом пада. Постоји дугме које би избацило падобран и тако би се пад стабилизовао, али бих онда изгубио брзину", рекао је Баумгартнер.

На питање шта је слиједеће, рекао је:

"Хоћу да будем инспирација за нову генерацију. Хоћу да заузмем мјесто на коме је сада Џо (Китинџер) и дајем савјете неком млађем", рекао је 43-годишњак.

Његов ментор је био презадовољан, а имао је и поруку за све "невјерне Томе".

"Имам један посебан поздрав једним прстом свима који су говорили да ће се Феликсово тијело распасти када достигне брзину звука", рекао је Китинџер.

 

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана