ЕП донио одлуку: Поново ћемо моћи мијењати батерије мобилних телефона

ГС
ЕП донио одлуку: Поново ћемо моћи мијењати батерије мобилних телефона

Нови закон јача позицију потрошача, а обавезује произвођаче да дизајнирају батерије у уређајима на начин да се могу лако уклонити или замијенити.

Тиме је, између осталог, стављена тачка на праксу лијепљења батерије на уређај, што је спречавало купца да је замијени, због чега би морао да купи потпуно нови уређај.

"У анкети коју сам спровела, 94 одсто грађана сматра да би батерије у уређајима требало лакше замијенити, док је 57 одсто њих примијетило да им се батерија смањила након ажурирања система. Овим законом приморавамо произвођаче да одустану од праксе 'купи-користи-баци', уз вец́у издржљивост батерије и боље информисане потрошаче. Батерије ц́е поново бити лакше скидати или замијенити, а носиц́е и етикете и QР кодове са информацијама о њиховом капацитету, перформансама, издржљивости итд", објашњава Борзан, хрватска посланица у ЕП.

Увођењем дигиталног пасоша за батерије заокружиц́е се процес од производње до рециклаже батерија, а електронски снимач у уређају садржац́е све информације о животном вијеку батерије.

"Пасош за батерију ц́е бити доступан путем QР кодова, а на тај начин ц́е потрошачи моц́и да виде какве су батерије уграђене, како се производе, како се могу поправити, да ли се могу замијенити само у цјелини“, каже Борзан.

Поред тога, велике компаније ц́е морати да спроведу дубинску анализу како би се суочиле са друштвеним и еколошким ризицима набавке, прераде и трговине сировинама, а минимални нивои обновљеног кобалта, олова, литијума и никла ц́е морати да се поново користе у новим батеријама. Минимални циљ прикупљања преносивих батерија до 2030. године је 73%.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана