Енцеладус- прво мјесто за откривање ванземаљског живота

Срна
Foto: Илустрација

БИЈЕЉИНА- Сатурнов мјесец Енцеладус могао би бити прво мјесто у свемиру на којем бисмо могли открити ванземаљски живот - тврде научници.

Испод Енцеладусове ледене површине налази се велики слани океан, који језгро планете одржава на температури погодним за ванземаљски морски еко-систем.

Проблем је у томе што Енцеладус има ледену кору, за коју се процјењује да је дебела чак пет километара /на најтањем мјесту/, па је откривање потенцијалног ванземаљског живота у дубинама његовог океана - тежак посао.

Сам Енцеладусов океан дубок је до десет километара. Чак и на Земљи то би био изразито велик изазов за истраживање.

Ипак, процјењују амерички научници, можда неће бити потребе за бушењем Енцеладусове дебеле ледене коре.

Нова научна студија открива да би се живот на Енцеладусу могао открити у облацима слане воде, који у облику гејзира избијају са његове површине.

Симулација података које би посебно припремљена и напредна свемирска летјелица у орбити Енцеладуса прикупила била би довољна за поуздано одређивање има ли живота у океану.

"Таква могућност је узбудљива" - истиче Режис Ферие, еволуциони биолог са Универзитета у Аризони.

Оно што научници знају о Енцеладусу сугерише да ванземаљски еко-системи, можда, постоје на његову морском дну.

Енцеладус завршава орбиту око Сатурна сваких 32,9 сати, путујући елиптичном стазом која "савија" његову унутрашњост, стварајући довољно топлине да воду најближу језгру држи у текућем стању.

Научници наглашаају да није ријеч само о теорији, јер су на Енцеладусовом јужном полу, гдје је ледена љуска најтања, виђени дивовски облаци воде, високи стотинама километара, како избијају испод леда, избацујући воду, за коју научници мисле да придоноси леду на Сатурновом прстену.

Насина сонда "Касини", која је пролетјела кроз Енцеладусове облаке прије десетак година, запазила је неколико необичних молекула, укључујући високе концентрације спојева повезаних са Земљиним хидротермалним отворима - метан и мање количине дихидрогена те угљен-диоксида.

На Земљи хидротермални извори врве животом, великим и малим, успркос тами и високом притиску.

Најједноставнија жива створења која постоје су микроби који се називају метаногени и који се сами снабдијевају чак и без Сунчеве свјетлости - преносе научни портали. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана