Да ли пси могу да плачу?
Иако се вјерује да пси не плачу у истом смислу као људи, њихове емоционалне реакције и начин на који изражавају осјећања су фасцинантни и сложени.
Физички, пси нису у могућности да испоље емотивне сузе, али то не значи да не осјећају емоције попут туге, среће или анксиозности. Када причамо о "плакању" код паса, потребно је разликовати физичко испуштање суза и емоционално изражавање кроз понашање и говор тијела.
Да ли пси испуштају сузе због емоција?
За разлику од људи, пси испуштају сузе искључиво као физиолошки одговор на одређене надражаје, као што су иритација ока, прашина или инфекција. Очне жлијезде им производе сузе ради подмазивања и заштите ока, али те сузе немају емоционално значење. Уколико примијетите да ваш пас има сузне очи, то је обично показатељ неког здравственог проблема, попут:
Алергије – Полен, прашина или одређени састојци из хране могу иритирати очи.
Страно тијело – Честице прашине или друге ситне честице могу завршити у оку пса и изазвати сузење.
Инфекције ока – Инфекције узроковане бактеријама или вирусима често изазивају сузе.
Блокирани сузни канали – Када сузни канали нису проходни, очи пса постају сузне јер се течност не одводи правилно.
Ови разлози су искључиво физиолошке природе и немају везе са емоционалним стањем пса.
Емоционална реакција паса
Иако не могу да плачу у људском смислу, пси свакако осјећају емоције и јасно их показују кроз говор тијела и звукове. Ево како пси показују тугу и емоције које би се могле упоредити са „плакањем“:
Вокализација – Пси користе вокализацију као начин изражавања емоција. Када су тужни, усамљени или анксиозни, могу цвилити, завијати или чак „пискати“. Ово се обично дешава када су раздвојени од власника, осјећају стрес или су у непознатом окружењу.
Говор тијела – Пси су изузетно изражајни када је ријеч о говору тијела. Када су тужни, можете примијетити спуштене уши, успорене покрете, опуштен реп или чак избјегавање контакта очима. Некада ће лећи на под, окренути главу или гледати у вас са изражајем који подсјећа на тугу.
Понашање – Туга или стрес код паса често се манифестују кроз промјене у понашању, као што су губитак апетита, повлачење у себе или губитак интересовања за игре и активности које иначе воле. Неки пси могу чак покушати да привуку пажњу власника лајањем, гребањем или приласком близу.
Физички контакт – Пси се често окрећу свом власнику за утјеху када су под стресом или осјећају тугу. Многи пси ће лећи поред власника, наслонити главу на његово крило или му лизати руку као начин тражења утјехе.
Да ли пси саосјећају са емоцијама власника?
Истраживања су показала да пси имају висок ниво емпатије и да могу препознати емоције својих власника. На примјер, пас може реаговати када примијети да је власник тужан или под стресом тако што ће показати знаке саосјећања, прилазити му ближе или показивати знакове бриге и пажње. Пси су у стању да препознају изразе лица, тон гласа и говор тијела власника, те на тај начин прилагођавају своје понашање.
Зашто људи мисле да пси "плачу"?
Људи су склони томе да тумаче изразе лица и понашање паса кроз људске емоције, што називамо антропоморфизмом. Када пас има сузне очи или изгледа тужно, власници могу тумачити те знаке као "плакање". Иако пси немају људски капацитет за емотивне сузе, осјећаји туге, забринутости или узбуђења код њих су ипак стварни и дубоко укоријењени.
Закључак
Пси можда не плачу у смислу суза које прате емоције, али имају снажан емоционални свијет и богат репертоар начина на које изражавају осјећања. За њих, говор тијела, звукови и понашање служе као средство изражавања туге, радости и стреса. Њихова приврженост власницима и способност емпатије доприносе томе да изгледају као да разумију и осјећају више него што бисмо на први поглед помислили.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.