Умро Кевин Митник, први и најпознатији свјетски хакер

ГС
Foto: Агенције

Кевин Митник је био један од првих хакера који је дошао у сукоб са законом. Рођен је 6. августа 1963. године у Ван Најсу, предграђу Лос Анђелеса, и од младих дана показивао је велику заинтересованост за технику и компјутере и један је од првих хакера који је стекао међународну славу.

Ухапшен је 1995. године послије двогодишње потере од стране ФБИ-а. Федералне власти Сједињених Америчких Држава оптужиле су га за низ хакерских активности, укључујући и нелегално приступање војним и корпоративним мрежама.

Митник је, између осталог, био оптужен да је украо тајне податке из компјутера великог броја компанија чиме им је причинио велику материјалну штету. Осуђен је на пет година затвора. Иако је у почетку све негирао, на крају је признао кривицу по седам тачака оптужбе. Осам година му је било забрањено да користи рачунар, мобилни телефон или било које средство које се може повезати на интеренет.

Када му је мјера укинута 2003. године основао је консалтинг фирму за сајбер безбедност "Mitnick Security Consulting", чиме је своје вјештине да упада у компјутерске системе ставио на легалну страну. Био је признати стручњак за сајбер безбједност и аутор више књига на тему хаковања и компјутерске безбејдности.

Први пут се за њега чуло 1979. године када је „упао“ у систем Диџитал еквипмент корпорације (ДЕК) и то тако што је телефоном назвао администратора и убиједио га да је један од менаџера којем систем не дозвољава приступ. Администратор му је одмах направо налог и дао му пасворд који је Митник подијелио са колегама хакерима који су га изазивали да упадне у ДЕК. Оптужен је за штету од 160,000 долара.

Кевин Митник је често цитиран о хаковању и безбједности. Једна од његових најпознатијих изјава гласи:

"Само зато што нешто не можете да видите, не значи да вас не може убити."

Ова изјава се обично тумачи као упозорење на скривене пријетње у свијету сајбер безбједности где најопаснији напади долазе из неочекиваних углова и извора који се на први поглед чине безопасним.

Преминуо је од рака панкреаса са којима се борио посљедњих 14 мјесеци, преноси РТС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана