Тинејџерка измислила уређај који пуни мобилни за 20 секунди

Blic.rs
Тинејџерка измислила уређај који пуни мобилни за 20 секунди

Тинејџерка Еша Каре из Калифорније привукла је пажњу технолошког гиганта “Гугл” својим револуционарним проналаском, захваљујући коме би мобилни телефон једнога дана могао да се напуни за свега 20 секунди.

За “Суперкондензатор”, како је свој супербзи пуњач батерије назвала проналазачица, 18-годишњакиња из Саратоге освојила је 50.000 долара на “Интеловом међународном сајму науке и инжењерства”, недавно одржаном у Фениксу.

Захваљујући новом уређају, више нећемо морати да чекамо сатима да нам се телефон напуни. На знатно мањи простор стаје више енергије него у традиционалне телефонске батерије, а пуњење много дуже траје. 

Еша Каре је до сада користила свој “Суперкондензатор” само за напајање свjетлећих диода (LED), али предвиђа блиставу будућност у којој ће њен изум служити за напајање мобилних телефона, аутомобила, односно било ког другог уређаја који ради на батерије које се пуне. 

Еша, која намjерава да студира на “Харварду”, изјавила је за “CBS Сан Франциско” да је ово само почетак и да има у плану још многе узбудљиве ствари. 

- Батерија мобилног ми се сваки час празни - изјавила је она за NBC Њуз, одговарајући на питање новинара шта ју је навело да се позабави технологијом складиштења енергије. 

Еша истиче да јој је интензивно проучавање нанохемије омогућило да максимално смањи димензије свог изума и да рад у нано оквирима омогућава остваривање значајног напретка у веома различитим областима. 

 “Суперкондензатор” је флексибилан и сићушан, са циклусом од 10.000 пуњења, што је десет пута више него са обичним батеријама. 

Због чињенице да је једна тинејџерка успjела да смисли нешто што није успjело ниједној мултинационалној корпорацији, Еша је преплављена понудама, између осталог, обратила јој се и компанија “Гугл” да би испитала на који начин она намjерава да промиjени изглед батерије мобилног телефона.

 Ауто који се сам покреће

Деветнаестогодишњи Јонут Будистеану из Румуније освојио је, на овогодишњем Интернационалном сајму науке и технике компаније Интел, прву награду у износу од 75.000 долара за употребу вjештачке интелигенције у стварању одрживог модела аутомобила, који се сам покреће, саопштили су данас организатори.

Са 3-Д радаром и постављеним камерама, Јонут је креирао реалан дизајн за аутоматски контролисан аутомобил, који је у стању да детектује саобраћајне траке на путу, као и положај аутомобила у реалном времену. Циjена производа је 4.000 америчких долара, наводи се у саопштењу компаније Интел.
 

Тајна тамне материје

Седамнаестогодишњи Хенри Лин из Шревепорта, у Лос Анђелесу, такође је добио награду Интелове Фондације младих научника у износу од 50.000 долара. Симулирајући хиљаде кластера галаксија, Хенри је пружио научницима нове драгоцjене податке, омогућавајући им да боље разумију мистерије астрофизике: тамну материју, тамну енергија и баланс измедју загриjaвања и хлађења најмасивнијих објеката универзума.

Ове године, око 1.600 младих научника одабрано је да се такмичи у оквиру Интеловог Интернационалног сајма науке и технике, а учесници су селектовани из 433 партнерска сајма из више од 70 земаља, регија и територија.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана