NSA шпијунира 100.000 рачунара у свијету

Танјуг
NSA шпијунира 100.000 рачунара у свијету

Америчка Национална служба за безбедност (NSA) поставила је шпијунски софтвер у скоро 100.000 компјутера широм свијета, али не и у САД, пише "Њујорк тајмс".

САД на тај начин могу да надзиру рачунаре, али и да граде дигиталну мрежу преко које могу да врше сајбер нападе, тврди амерички дневник.

Мада је софтвер углавном инсталиран кроз компјутерске мреже, NSA располаже и тајном технологијом која јој омогућава да улази у датотеке и мијења податке у рачунарима чак и када они нису повезани са Интернетом, показују документа Агенције, а исто тврде и стручњаци и амерички званичници.

Технологија, коју NSA користи од 2008. године, користи тајни канал радио таласа који се преносе путем чипова и USB картица скривених у рачунару.

Агенција за безбjедност тврди да ти напори представљају одбрану од страних сајбер напада, а не офанзивно средство. Међутим, када су Кинези користили сличан софтвер у рачунарским системима америчких компанија или владиних служби, Вашингтон је протестовао с највишег нивоа, напомиње "Њујорк тајмс".

Међу главним метама NSA и Сајбер команде Пентагона јесу Кинеска армија, коју САД оптужују за дигиталне нападе на америчке индустријске и војне циљеве, обично ради крађе технологије или информација, као и руска војска, мексичка полиција и нарко картели, трговинске институције у ЕУ и поједини партнери у борбу против тероризма, попут Саудијске Арабије, Индије и Пакистана.

Нема доказа да је NSA поставила шпијунски софтвер или користила технологију радио таласа на територији САД, пише њујоршки лист.

"Активности NSA усмjерене су искључуво против оправданих страних обавjештајних циљева", изјавила је Вејни Вајнс, представница за штампу Агенције. "Ми не користимо обавjештајне капацитете за крађу трговинских тајни страних компанија како бисмо прослијеђивали те податке америчким компанијама."

У протекла два мјесеца, објелодањени су тајни документи о дијелу шпијунског програма, до којих је дошао одбјегли амерички обавјештајац Едвард Сноуден. Један холандски лист објавио је мапу подружја у којима су САД користиле шпијунски софтвер, понекад у сарадњи с локалним властима, а понекад у тајности.

Документа показују да су САД успоставиле два центра у Кини из којих су убацивали софтвер у рачунаре. Такође, исти програм коришћен је и за сајбер нападе на иранска нуклеарна постројења.

Пекинг засад није реаговао на извјештај "Њујорк тајмса", али кинески званичници су раније у више наврата упозоравали да је Кина мета међународне сајбер шпијунаже и тражили су глобалну контролу такве врсте надзора.

Амерички предсједник Барак Обама требало би у петак да саопшти мјере за ограничавање програма надзирања NSA.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана