На мети сте хакера ако укуцате ових шест ријечи у претраживач

Г.С.
На мети сте хакера ако укуцате ових шест ријечи у претраживач

Када сљедећи пут претражујете нешто на Гуглу обратите пажњу на резултате прије кликтања и немојте одмах да кликћете на први резултат који вам се појави.

Претраживање интернета са собом носи и одређени ризик.

Иако је већина резултата које можете да пронађете у претраживачу легитимна и неће нашкодити вама ни вашем рачунару ипак се повремено појаве странице које нису баш тако невине и чији је једини циљ – да вас искористе. Компанија за сајбер безбједност Софос управо је објавила упозорење у којем упозорава кориснике интернета на шест наизглед безопасних ријечи које би их могле скупо стајати.

Како су написали на својој веб страници анализом интернет саобраћаја на Гугл-у Софосови стручњаци открили су да уписивање ријечи “Are Bengal Cats legal in Australia?” односно “Да ли су бенгалске мачке легалне у Аустралији?” у великој мјери повећава ризик од крађе личних података.

Наиме уписивањем тих ријечи у претраживач појављују се резултати међу којима има приличан број – лажних. Жртве се често подстичу да кликну на злонамјерне огласе или линкове који се оглашавају као легитимне странице односно у овом случају као легитимни резултати претраге на Гуглу како упозоравају. Занимљиво злонамјерна страница се тренутно појављује само ако се у претраживач упише ријеч “Аустралија” што указује на то да су корисници из те земље у највећем ризику.

Како истичу из Сопхоса кад корисник кликне на лажне резултате на рачунар им се инсталира злонамјерни програм Гоотлоадер који блокира приступ рачунару и истовремено краде личне податке власника рачунара (као што су подаци о интернет банкарству картицама и слично). Иако дјелује да хакери циљају тачно одређену групу људи истраживачи из Софоса упозоравају да то показује колико је заправо постало ризично кликтати без размишљања и на линкове који се појављују као резултати Гугл претраге.

Таква техника хаковања се иначе назива “СЕО поисонинг” односно “тровање СЕО-а” јер хакери манипулишу резултатима претраживача како би странице које они контролирају дошле на врх резултата претраживања.

Зато кад сљедећи пут претражујете нешто на Гуглу обратите пажњу на резултате прије кликтања на њих. И немојте одмах да кликнете на први резултат који вам се појави.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана