Мјеста на којима никако не смијете да се повежете на Wi-Fi

Г.С.
Мјеста на којима никако не смијете да се повежете на Wi-Fi

Вјероватно сте се барем једном повезали на интернет у тржном центру или хотелу, било из пословних или приватних разлога, не размишљајући о томе угрожава ли то ваше приватне податке.

Али то спајање никако није безазлено. Данас је бежични интернет присутан свугдје, у готово свим угоститељским објектима, чак и у кафићима и ресторанима у којима често боравите. Док читате новине телефоном и испијате прву јутарњу кафу у бару - хакер вас можда"посматра", пише Аваз.

Хотели могу бити "опасни", иако се пријава на Интернет чини сигурном и безбједном. Многе компаније које се баве овом темом, као што су Касперскy или СенсеПост, већ годинама истичу да јавни Wi-Fi представља "велики сигурносни ризик".

Ако мислите да је отмијени хотел сигурнији од локалног мотела - варате се. Хакери неријетко праве лажне бежичне мреже, које имају слично име као хотелски Wi-Fi, а углавном пикирају мјеста која су посећена и популарна. Онда чекају да "жртва упадне у замку", тј. да се улогује.

Након што се особа повеже на тај интернет, хакери лако инсталирају софтвере креиране да направе штету и вирусе, који ће им у скорије вријеме дати приступ свим подацима "жртве". У ту замку не упадају само гости хотела или шопингхоличари, већ и велики број запослених који раде на даљину.

Градска мрежа

Ако планирате да се повежете на интернет у оближњем шопинг молу, обратите пажњу на име мреже. На инфопулту, који се налази у сваком оваквом објекту, сазнајте тачно име - како се не бисте повезали на нечији паметни телефон или хакерски лаптоп. Када извршавате неке трансакције, препорука је да то радите код куће или преко мобилног интернета, а исто важи за уношење важних шифри или приступање значајним профилима на мрежи.

Мимо свега овога, треба да обратите пажњу и на градски Wi-Fi, који се налази на одређеним мјестима (парк, трг...) или у, рецимо, превозу. Ту свакако интернет није брз и обично прави проблеме, па самим тим ништа не губите. Ако је бесплатна градска мрежа спора, то значи да је на њу спојено превише корисника или да је рутер преузео хакер, што је у сваком случају гори сценарио.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана