Компаније млако реагују на Виндоус осам

Агенције
Компаније млако реагују на Виндоус осам

Вашингтон - Већина компанија широм свијета не чека са нестрпљењем лансирање оперативог система "виндоус осам" крајем ове седмице, а поједини стручњаци кажу да можда никада и неће прећи на њега.

Нови оперативни систем доноси новости попут функције давања команди додиривањем екрана таблетних компјутера, нови интерфејс привлачнији млађим корисницима и бројне верзије које су компатибилне са традиционалним софтвером десктоп рачунара.

У многим фирмама кажу да нема разлога за прелазак на нови "виндоус", а велики број компанија још није обавио ни транзицију са система "икс-пе" на "виндоус седам".

"Искрено говорећи, "виндоус осам" је више платформа за потрошаче, него што је пословна платформа, па то у овом тренутку није нешто што има пословну перспективу", изјавио је Даг Џонсон, шеф одјељења за менаџмент ризика у Удружењу америчких банкара, чији чланови спадају међу највеће купце нових технологија у свијету.

Џонсон каже да не види додатну функционалност и пословној намјени "виндоуса осам", пренио је Ројтерс.

У посљедње двије деценије, овакви коментари о новој генерацији "виндоуса" изазвали би панику у сједишту "Мајкрософта", у Ричмонду, али то се сада не дешава.

"Виндоус осам" је одраз промјена у пословању са новим технологијама и за његов успон или пад пресудно је како ће бити примљен међу обичним корисницима.

То не значи да "Мајкрософт" неће покушати да прода радикалну нову верзију свог оперативног система и предузећима, пошто се очекује да ће неким фирмама одговарати што неће морати да праве компромисе између таблетних и десктоп компјутера.

Главни циљ "Мајкрософта" је да покаже у којој мјери је овладао оптимизацијом оперативног система за екране осјетљиве на додир и мобилном формом. Живахан дизајн "виндоуса осам" у комбинацији са таблетним компјутером "сурфис" значи да је нови "виндоус" на тржишту позициониран као потрошачки, а не пословни производ.

Корпоративни купци, са друге стране, прилично млако су реаговали на нови систем након што су испорбали пробне верзије, које су доступне више од годину дана.

На примјер, произвођач аутомобила "Фолксваген", који је тек прошле године инсталирао "виндоус седам" на 60.000 својих компјутера, уопште не планира да прави нову драстичну промјену у скорије вријеме.

То није неуобичајено, пошто корпорације генерално тестирају нови систем 12 до 18 мјесеци прије него што почну да планирају прелазак на нови оперативни систем.

Технолошки аналитичари очекују да 90 одсто корпорација неће прећи на "виндоус осам" у почетној фази и да ће на врхунцу његове популарности овај оперативни систем имати удио од само 20 одсто у великим организацијама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана