Јесте ли зависни о интернету?

klix.ba
Јесте ли зависни о интернету?

Сједите ли за рачунаром до касно у ноћ? Јесте ли нервозни уколико не можете да се конектујете на интернет? Да ли вам је интернет потребан да бисте се осјећали задовољни? Уколико је одговор на било које од ових питања потврдан, могуће је да патите од зависности о интернету.

Истраживачи Универзитета у Кентакију (САД) сматрају да је између 0,3 и 38 одсто свјетске популације зависно о интернету. Зависност карактерише прекомјерно кориштење интернета, а симптоми се испољавају од промјена расположења, преокупираности, немогућности контролисања времена проведеног на интернету, па до занемаривања друштвеног живота.

Зависност о интернету је веома тешко открити, а највише је раширена у Европи и Азији. Самим тим и лијечење од ове зависности је развијеније на овим континентима, а циљ му је да научи људе да користе интернет умјерено умјесто да потпуно апстинирају.

Америчка педијатријска академија недавно је издала смјернице о дјечијем кориштењу интернета, будући да прекомјерно кориштење друштвених мрежа може довести до проблема са пажњом и учењем, па до поремећаја исхране и претилости.

Родитељи би требали дјецу научити како да умјерено користе интернет помоћу увођења умјерених правила, попут некориштења рачунара у спаваћој соби или ограниченог времена кориштења.

У Европи су се већ појавиле приватне болнице које нуде програм лијечења зависности о интернету и друштвеним мрежама.

Симптоми зависности о интернету

- Промјене расположења

- Преокупираност интернетом и дигиталним медијима

- Немогућност контролисања времена проведеног у кориштењу дигиталне технологије

- Потреба за више времена на интернету или уз нову игру како би се постигло жељено расположење

- Повлачење уколико се не користи дигитална технологија

- Занемаривање друштвеног живота

- Занемаривање посла и учења

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана