“Флејм” запалио Блиски исток

РТС
“Флејм” запалио Блиски исток

Москва - Вируси “Стукснет” и “Дуку” који су прије двије године, саботирањем центрифуга уназадили ирански нуклеарни програм и украли велике количине података из постројења, добили су озбиљног насљедника, преноси РТС.

Научници из компаније “Касперски лаб” открили су најкомплекснији компјутерски вирус досад, који потпуно самостално обавља низ шпијунских задатака, укључујући и могућност тајног снимања разговора.

Хиљаде рачунара широм Блиског истока већ пет година мучи нови тип вируса за крађу података, а стручњаци који су детаље о њему тек недавно открили сматрају да је у питању до сада најсложенији малициозни софтвер, односно “малвер”.

“Флејм” (пламен), како су га назвали, досад је највећи број компјутера заразио у Ирану, Израелу, Палестини, Судану и Сирији, а мета су му углавном компаније и академске институције.

Иран је досад већ неколико пута оптуживао Запад и Израел о вођењу тајних сајбер саботажа и шпијунажа користећи веома напредне програме за борбу против нуклеарног програма Техерана.

Тако је 2010. године вирус “Стукснет”, доскора најсофистицаранији вирус, напао компјутерске системе у иранским нуклеарним постројењима и саботирао центрифуге, док је истовремено други вирус “Дуку”, назван по зликовцу из чувених “Ратова звијезда”, крао информације.

Стручњаци из “Касперски лаб” тврде да је овај “малвер” 20 пута комплекснији од “Стукснета” и да су за његово стварање потребни огромни ресурси, којима само неке државе располажу.

Штавише, и за претходна два вируса се вјерује да их је створила нека држава.

Чињеница која посебно забрињава јесте његова величина и широк спектар радњи који може да обавља.

Наиме, стручњаци тврде да његов код има око 20 гигабајта, а способан је да сакупља податке, мијења сигурносна и друга подешавања на компјутеру, снима, копира поруке, па чак и да укључи микрофон како би снимио разговор.

- Ако је “Флејм” успио да остане неоткривен пет година, једини логичан закључак је да има још сличних вируса за које ми не знамо - каже један од главних истраживача у “Касперски лабу” Роел Шувенберг.

Професор Алан Вудвард са одсјека за компјутерско инжењерство на Универзитету у Суреју истиче да је вурис изузетно добро прикривен и врло способан за избјегавање сигурносних провјера и антивирус програма.

Вудвард истиче да је “Флејм” способан и да копира притиске дугмића на тастатури, а може и да упоређује гласове у снимљеним порукама.

- Његов код није написао неки бубуљичави тинејџер у својој соби. Он је масиван, компликован и створен за крађу података, а да притом остаје скривен дуго времена - објашњава Вудвард.

О каквој је пријетњи ријеч и колико ће времена требати да вирус буде потпуно истражен сликовито је објаснио оснивач “Касперски лаба” Еуген Касперски ријечима: “Требало нам је шест мјесеци да анализирамо “Стукснет”. Ово је 20 пута веће”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана