Десет најглупљих технолошких предвиђања

mob.hr
Десет најглупљих технолошких предвиђања

Сви се ми волимо бавити предвиђањима и прогнозама како ће изгледати скора технолошка будућност, од крајњих корисника па све до аналитичара који су плаћени за тај посао. Чак и унаточ томе што смо у старту свјесни колико је то незахвална работа често се упуштамо у полемике око тога колику ће процесорску снагу имати PC рачунари или како ће изгледати мобители за неколико година. Мало је људи који могу дати неке приближне претпоставке, а још је мање оних који успију нешто конкретно погодити. Наравно, и ћорава кокош убоде зрно па се тако и свима нама понекад догоди да смо били у праву.

Реално гледајући, онај ко данас има визију како ће свијет изгледати за пет година могао би постати богат човјек. Као реципрочну вриједност с друге стране имамо огромну количину нетачних предвиђања, а када она дођу од стране познатих и мјеродавних особа тада добијемо одличну комедију.

У наставку доносимо листу 10 најсмјешнијих, или ако баш хоћете, најглупљих изјава базираних на предвиђањима које је технолошки свијет до сада забиљежио. Изјаве су набројане хронолошки, а без неког посебног критерија, дакле сами си изаберите најдражу.

*********

1. “Американцима треба телефон, али нама не. Ми имамо довољно гласника.”- Сир William Preece, директор британске поште, 1878.

2. “Све што треба бити изумљено већ је изумљено.” – Шеф америчке канцеларије за  патенте 1899. године.

3. “Ко дођавола жели чути гласове глумаца” - H.М. Warner, Warner Bros, 1927. године.

4. “На свијету постоји тржиште за можда пет рачунара” - Томас Вотсон, предсједавајући IBM-а 1943. године.5. “Свјетски потенцијал тржишта за копирне машине је највише 5.000” – Директори IBM -а у разговору с оснивачима Xerpx-а 1959. године.

6. “Стојимо на прагу доба када ћемо пошту слати ракетом” - Артур Самерфилд, амерички политичар и директор поште 1959. године.

7. “Не постоји разлог зашто би нетко желио рачинар у своме дому” – Кен Олсен, оснивач копманије Digital Equipment, 1977. године.

8. “Никоме никада неће требати више од 637 килобајта меморије на личном рачунару. 640 КБ ће бити довољно свакоме.” – Бил Гејтс 1981. године. Касније је тврдио да је изјава извучена из контекста, но чињеница је да је DOS још 15 година након тога меморију рачунала дијелио на 640 КБ основне и остатак “проширене” меморије.

9. “За двије године проблем спама ће бити ријешен” – Бил Гejтс на Свјетском Економском Форуму у Давосу, 2004. године.

10. “Сљедећег Божића iPod ће бити мртав, готов, капут” – Сир Алан Шугар, британски бизнисмен 2005. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана