Ако вам је неко хаковао налог на друштвеним мрежама, одмах предузмите ових пет корака

GS
Foto: Instagram

Хаковање друштвених мрежа постало је учестала појава у дигиталном добу, што представља озбиљну пријетњу за приватност и сигурност корисника на интернету.

С милијардама активних корисника широм свијета, друштвене мреже су плодно тло за сајбер криминалце који користе различите технике како би се домогли личних података, злоупотребили идентитете или ширили малвер.

Већини људи се бар некад у животу десило да им је неко провалио у налог на друштвеним мрежама. Шансе да ће и ваш кориснички налог постати мета напада за преузимање и крађу података су стога веће него икада прије. Да ли знате шта да радите ако се ово заиста догоди?

Ево неколико савјета и препорука.

1) Од‌јавите се на свим уређајима

Уколико сумњате да је неко хаковао ваш кориснички налог, од‌јавите се са њега на свим уређајима на којима га користите. Могуће је да ћете се тако ријешити мање озбиљних хакера који вас нападају аутоматским пријављивањем. Они ће морати да унесу лозинке које немају и неће моћи поново да се пријаве. Али немојте стати ту.

2) Промијените лозинку

Пријавите се на свој налог на једном уређају и промијените лозинку. У том случају, ваш кориснички налог ће остати недоступан хакерима, чак и ако су успјели да провале стару лозинку. Нека нова лозинка буде јака: најмање 12 знакова, са комбинацијом великих и малих слова, бројева и специјалних знакова. Не заборавите да је негд‌је запишете.

3) Пријавите да вам се десило хаковање

Пријавите да вам се десило хаковање, како би вам друштвена мрежа помогла да замрзните свој налог док не будете сигурни да је све како треба. Упутства како то учинити нуде све друштвене мреже: Facebook, Инстаграм, X...

4) Провјерите да ли има било чега неочекиваног

Отворите подешавања налога и провјерите да ли у овим рубрикама има било чега што нисте сами подесили.

Лажне поруке или постови: ослободите их се.

Повезани уређаји: Хакери додају своје уређаје како би лако приступили налозима. Избаците их.

Апликације трећих страна: Нове апликације за праћење или крађу података су можда додате док је ваш налог био компромитован. Уклоните их.

Повезани налози: Хакери су можда додали гомилу ботова или налога који изгледају као пратиоци. Уклоните их.

Ваше профилне фотографије: Увјерите се да сте то ви, а не неко други.

5) Додајте заштиту

Увјерите се да сте омогућили двофакторну аутентификацију (2ФА) за свој налог. Ово ће увести двоструку верификацију идентитета за свакога ко покуша да провали у ваш налог. Иако је обично бесплатна, за ову услугу на друштвеној мрежи X морате бити претплатник, пише Кимкомандо.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Пао Фејсбук!
Пао Фејсбук!
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана