Зашто имамо фобију од паукова?

independent.co.uk
Зашто имамо фобију од паукова?

Страх од паукова или арахнофобија резултат је човjeкове еволуције, утврдила је најновија студија.

У раној фази еволуције човjека, паукови су били толика претња за људе, да је тај страх до данас остао укорењен у људском ДНК. У вријеме када је човјек настао у Африци, они који су први приметили паукове, имали су дужи животни вијек од осталих.

Џошуа Њу са њујоршког Колумбија универзитета каже:

"Број отровних паукова који су живјели у Африци на почетку човјековог еволутивног периода био је огроман. Ти смртоносни паукови су живјели у Африци много прије човјека - у питању су десетине милиона година. Дакле, планета је била њихова територија много прије човјекова.

Чак и када није смртоносан, ујед паука познатог као "црна удовица" може оставити жртву онеспособљену неколико дана" рекао је Њу.

Студија је истраживала колико брзо људи примјећују паукове у просторији испуњеној другим инсектима. Испитано је 252 људи од којих је већина примјетила паукове много прије од других "извора страха" као што су бубе или мушице.

Постоје још неке теорије које објашњавају арахнофобију. Професор психологије са универзитета Плимут Џон Меј, каже да страх има везе са угластим ногама паукова, њиховом тамном бојом и начином кретања који људима изгледа непредвидиво:

"У природи човјека је да воли шарене лептире и птице свјетлијих боја, а када видимо нешто мало црно, са угластим ногама и чудним начином кретања, логично је зашто нам се јавља фобија" каже Меј.

Он пак каже да је овај страх има везе и са сазријевањем, наводећи да ће дјеца која виде родитеље да се плаше од паукова много лакше развити тај страх од деце чији родитељи су "неустрашиви".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана