Све што сте знали о хигијени је погрешно

Huffington Post
Све што сте знали о хигијени је погрешно

Ма колико бринули о чистоћи, ваше хигијенске навике су вjероватно много горе, него што мислите.

 Иако ова листа не "покрива" баш све начине на које је ваш живот преплављен микроорганизмима, неке навике би вероватно требало да промjените.

Представљамо вам неке од њих.

Антибактеријски сапун није ефикасан као што мислите

Антибактеријски сапуни садрже хемикалију трклосан која доказано мијења хормоне код животиња, а постоји основана сумња да се исто дешава и код људи.

Триклосан се налази у око 75 одсто антибактеријских сапуна, као и у неким средствима за чишћење и пастама за зубе. Без обзира на то, доказано је да антибактеријски сапун није ништа ефикаснији од обичног у спречавању зараза.

Прање одјеће можда уклања мрље, али не и бактерије

Истраживање које је спровео др Чарлс Герба, професор микробиологије на Универзитету у Аризони показало је да прање веша у машини може пренијети око 100 милиона бактерија ешерихије коли у воду, које се затим преносе и на слиједећу туру веша.

Наиме, на сваком доњем вешу налази се око десетине грама фекалија. Како би се ријешио овај проблем, требало би да перете веш на 90 степени Целзијуса и сушите га одмах пошто се програм прања оконча.

Вјероватно много времена проводите у најпрљавијем дијелу куће

У купатилима се налази око два милиона бактерија на сваких шест центиметара квадратних простора, док на толиком простору у судопери живи и до 500.000 микроба.

Ајлин Абрузо, директор инфектологије у болници у Бруклину тврди да је судопера мање чиста од wc шоље, а потапање тањира у исту може довести до гомилања бактерија на судовима. Слично је показала и једна студија на Харварду.

Повлачење воде у тоалету није довољно

Повлачењем воде из водокотлића фекалне материје почињу да се шире ваздухом. Ако вам се у близини шоље налази и умиваоник са четкицама за зубе, велика је вjероватноћа да је потпуно прекривен бактеријама.

Неке од њих "прелете" и до два метра. Зато држите вашу четкицу у ормарићу.

Бришите руке папирним убрусима

Др Родни Ли Томпсон, епидемиолог Мејо Клинике закључио је да су папирни убруси чистија опција у односу на сушилице за руке, а користе и мање енергије за исти ефекат.

Наиме, пошто папир брзо осуши ваше руке, бактерије немају времена да се "залијепе" за влагу.

Зубна протеза је ужаснија него што се чини

Истраживачи са Стоматолошког института УЦЛ Истман показали су да 67 одсто тестираних зубних протеза њихових испитаника има квасце, док око 50 одсто има превише бактерија.

Правило пет секунди не постоји

Правило "пет секунди" које се односи на то да предмети који падну на земљу могу да се покупе без посљедица у року од пет секунди, једноставно није истинито, каже др Рој М. Галик, начелник одјељења за инфективне болести Медицинског факултета Веил Корнел.

Према студији коју су спровели стручњаци Клемсон универзитета, 99 одсто бактерија пренесе се истог тренутка када предмет, или храна дотакну под.

Неки подови су опаснији од других, нарочито влажни и прекривени теписима.

Не чистите пупак колико би требало

Истраживачи су открили да у пупку постоји чак 2.368 врста бактерија, од којих је 1,458 потпуно непознато науци. Што је најгоре, вјероватно их има много више, будући да су ово узорци који су узети од свега 60 људи.

У овој студији, код једног човјека у пупку је пронађена бактерија за коју се раније мислило да постоји само у тлу Јапана.

Свакодневно прање косе није пожељно

Уколико перете косу сваког дана, уклањате њена природна уља, због чега жлијезде појачано раде, како би надокнадиле недостатак.

Довољно је да перете косу два до три пута недјељно, а ако ипак волите да то чините свакодневно, користите благ шампон и нанесите га само једном прије испирања.

Да ли се добро бринете о сочивима?

На контактним сочивима лако се стварају слојеви бактерија, а испирање истих у води са чесме само погоршава стање.

Уколико из дана у дан користите исти раствор за испирање сочива, такође можете довести до тога да се на њима формирају читаве колоније микроорганизама, па повећавате ниво ризика од инфекција ока.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана