Шта животиње виде у огледалу?

Njuska.com
Шта животиње виде у огледалу?

Да ли животиње препознају себе у огледалу? Како се понашају када први пут открију свој одраз. Тест са огледалом на животињама се примjењује од шездесетих година прошлог вијека и честа је метода истраживања интелигенције животања.

Психолози сматрају да је препознавање лика у огледалу изузетно важан тест, који указује на нормалан когнитивнан развој. Овај тест се код животиња користи као доказ за постојање самосвјести. За сада се зна да шимпанзе, орангутани, гориле, делфини, китови и слонови имају ову способност. У групу самосвјесних животиња спада и птица из породице врана као и сврака.

Током бројних истраживања утврђено је да свиње не показују знаке препознавања сопственог лика, али су у стању да без грешке преко огледала лоцирају храну која се налази иза њих .

Када су кућни љубимци у питању рекацију се веома различите, често реагују као да виде другу животињу. Након изненађења, прелазе на тест њушкања, гдје не успијевају да осјете свој, али ни мирис друге животиње. Једни ће пипкати и гуркати огледало, други ће се љутити и лајати, а можда у уплашити се. Послије неког времена ће одустати и склонити се. Временом ће након бројних понављања и недостатка мириса углавном многи схавтити да уствари виде свој одраз у огледалу, а не неку другу животињу.

Тест са огледалом

Тест са огледалом шездесетих година, осмислио је психолог Гордон Галуп. Наводи се да је на ову идеју дошао док се сам бријао испред огледала. Тест је примјењиванна мајмунима, који су излагани сопственим обрисима у огледалу, а затим су им у анестезији обојили дијелове изнад обрва или на уху и затим су их опет стављали пред огледала. Већина је и даље била у стању да препозна свој одраз.

Тако су двије врсте примата, шимпанзе и орангутани, у 75% случајева прошли огледало тест – додиривајући обојене мрље на свом лицу – што је за Галупа био доказ за његову тврдњу да су ове врсте заправо самосвјесне.

Међутим биолог са Харварда Доналд Гриф сматра да нема пуно смисла мислити да само двије врсте примата, које су прошле овај тест, показују тенденцију самосвјести, већ ту особину морају имати и остале врсте мајмуна, а врло вјероватно и друге животиње. Научници су посљедњих година радили овај тест са бројним животиња и показали су да се поред мајмуна, у огледалу препознају и слонови, орке, делфини, али и вране и свраке.

Оно што је занимљиво, а што тврди Данијел Повинели, когнитивни научник са Универзитета у Лузијани, јесте да чак мала дјеца која су изложена овом тесту до одређеног узраста, у великом броју случајева, не успијевају да прођу овај тест.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана