Руси поново праве “летеће монструме”

Агенције
Руси поново праве “летеће монструме”

Руска војна индустрија припрема обнову производње џиновских летјелица - “екраноплана” - који су својевремено током хладног рата изазивали панику на Западу, гдје су прозвани “каспијски монструми”, према језеру на којем су у совјетско вријеме били стационирани.

Екраноплани су “летећи објекти”, мјешавина брода и авиона, који су летјели на малим висинама (од једног до 10 метара) уз површину мора или језера, и на тај начин врло брзо на великим удаљеностима транспортовали велики број војника (око 100) и војне технике (амфибије, тенкове, оклопна возила). Због овог лета на ниским висинама нису били уочљиви на радарима.

Били су врло ефикасни и због тога што су војници и техника могли истовремено да излазе кроз “кљун” и “реп”. Ммонструми “брод-авиони” били су непознаница за NATO. Први пројекти били су направљени средином прошлог вијека, али никада није дошло до масовне производње, мада су израђена два прототипа (по неколико комада) транспортног екраноплана - “Орљонок” и један примјерак носача ракета “Луњ”. Налазили су се у саставу 236. дивизије каспијске совјетске поморске флоте.

Иначе, први прототип доживио је несрећу 1969. године приликом слетања по густој магли, а ни други, усавршени модел, није имао среће јер се и он срушио (грешком пилота) приликом испитивања почетком 80-их. Но, среће није имао ни даљи развој екраноплана јер се и 1992. срушио приликом испитивања “Орљонок С-21”, па је на неко вријеме било обустављен рад на “каспијским монструмима”. Други примјерак прототипа однесен је био на испитивање, а трећи и даље труне на доковима акумулационог језера Химки.

Међутим, сада се у тајним војним пројектантским бироима разрађују нацрти за екраноплан од 50 до 600 тона тежине како за ратне тако и цивилне потребе, који би се можда појавио већ 2016. година, а касније, уколико се покаже да као ефикасан, ишло би се и на разраду додатних тешкаша до чак 3.000 тона.

Тренутно постоји показни модел “Авангард 5”, за пет особа, али поновно се дорађује “Орљонок” и “Луњ” чија би брзина могла да достиже 463 км на сат.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана