Посједује ли Путин »тајно супероружје«?

Агенције
Посједује ли Путин »тајно супероружје«?

Вијест да је "Путинов човјек", изумио чудну справу — нооскоп, која може да зарони у колективну свијест човјечанства, а самим тим и да га контролише, изазвала је буру.

Највише су се "потресли" у западни медији, друштвене мреже и у научни кругови, пише "Спутњик".

Нооскоп, како се наводи, наводно посједује сензорски сет, заснован је на принципу "руске бабушке" и уме да анализира податке на разним нивоима — на примјер, податке о потезима играча на финансијском тржишту, о количини прехрамбених производа на тржишту, о индустријским катастрофама, о колективној свијести човјечанства.

О чудној направи и Путиновом "тајном супероружју" се "сазнало" готово све — ко га је изумио, како функционише и шта све може, само нико није могао да потврди да ли оно заиста и постоји.

Испоставило се, међутим, да чудни нооскоп и није уређај, већ концепт, који обједињује неколико научних дисциплина и има за циљ да убрза процесе знања и предвиђања.

Како наводе у компанији "Гловерс", којој медији приписују стварање те направе, идеја нооскопа је настала из жеље да се завири у нематеријално, али и у одређене области — тржиште, истраживање антитерористичке активности и друге проблематичне области.

"Ту има много тога нелогичног, непознатог… Све савремене методе (биг дата или дата мајнинг) раде на нивоу лингвистике и јако мало се баве семантичким тумачењима. Људи нису роботи, који управљају логиком. Људи доносе одлуке које су нелогичне, али исправне. У таквим условима потребно је повезати неке механизме, који ће помоћи да се схвате емоције човјека. Као и у квантној физици, која улази у бозоне и атоме, иако их она и не види, овде је била идеја да се уђе у нематеријално, како би се убрзали процеси доношења одлука и договора. Ако узмемо концепт ноосфере, који је потекао од Вернадског, он је такође веома исцјепкан. Он је узимао све што је повезано са основним људским активностима, али није могао да их обједини у цјелину. Нооскоп је, могло би се рећи, једна од његових идеја — то је покушај да се обједине све ти дијелови", објаснио је за руске медије Александар Рајков, доктор техничких наука и један од оснивача "Гловерса".

"Ја тим ријечима називам некакав скуп свих метода и средстава који омогућавају да се убрза процес сазнавања на рачун енергије којом можемо да управљамо, то јест на рачун колективног умног рада. То јест, група људи (10, 30 или 250) брже може да ’роди идеју‘. Проблем је ’само‘ у томе што не постоје технологије које могу да убрзају тај процес сазнања. Чак ни најсавременији компјутер, или сви компјутери на свијету, не могу да обраде ту количину информација. Зато треба прећи на сасвим други начин рачунања, који сада није познат. Та идеја није нова, научници, не само у Русији, раде на томе, и можда ће се некад у будућности заиста направити таква ’машина‘ јер још нису измишљени за то потребни материјали и технологије."

Можда би цијела прича око мистериозног уређаја и прошла незапажено да га западни медији нису довели у везу са Антоном Едуардовичем Вајном, новим шефом кабинета руског предсједника Владимира Путина.

Оно шта је изазвало пажњу је чланак под насловом "Капитализација будућности" из 2012. године у специјализованом часопису "Економија и право", а који је потписан псеудонимом "А. Е. Вајано", за који се претпоставља да га је написао управо Путинов нови шеф кабинета.

Као највећа мистерија, у тексту је описана нова направа — нооскоп, која "продире у глобалну свијест и биљежи промене у биосфери и људским активностима", преноси Би-Би-Си на руском језику.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана