Откривен древни језик на глиненој плочици

Агенције
Откривен древни језик на глиненој плочици

Међународни тим археолога открио је трагове непознатог древног језика на глиненој плочици пронађеној у рушевинама асирске палате старе 2.800 година, на територији данашње Турске.

Ово откриће је веома важно јер би археолозима могло да помогне да пронађу етничке и културне корене древних “варвара” - планинских племена која су, у претходним миленијумима, нападали прве велике свјетске цивилизације, културе античке Месопотамије.

Трагове давно заборављеног језика - којим је највјероватније говорио непознати народ са планина Загрос, на западу Ирака, пронашао је др Џон Мекгинис археолог са Кембриџ универзитета приликом дешифровања натписа на глиненој плочици откривеној током ископина асирске палате у древном граду Тушан, на југоистоку Турске.

Према писању британског “Индипендента”, плочица садржи имена 60 жена - највјероватније ратних заробљеница, од којих 45 немају никакву сличност са било којим од неколико хиљада древних блискоистиочних имена која су позната стручњацима, што указује на досад непознати језик.

Вјерује се да су жене са “глиненог списка” биле распоређене по селима на присилан рад, највјероватније као ткаље.

Археолози и лингвисти намјеравају да подробније анализирају ова имена - од којих су најтипичнија Ушиманеј, Алаганија, Ирсакина и Бисунумеј, у покушају да открију да ли у редослиједу или фреквенцији слова постоји некаква сличност са неким од познатих древних језика.

Претпоставља се да су жене мистериозних имена дошле из централог или сјеверног дјела планина Загрос јер је то једини дио територије на којем су Асирци били војно активни прије 2.800 година.

Оне су највјероватније доведене у Тушан у другој половини XIII вијека п.н.е. након једног од похода асирске војске који је предводио краљ Тиглат Пиласер III или Саргон.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана