Ослу недостаје - смеће

Aгенције
Ослу недостаје - смеће

Осло - Главни град једне од најразвијенијих држава свијета, Норвешке, муку мучи с недостатком - вјеровали или не - смећа, преносе агенције.

Наиме, готово половина града и већина школа у Ослу грије се управо помоћу спаљивања смећа.

Међутим, како се ради о средини која је еколошки врло освјешћена, па се велики дио смећа заправо преради, тај је град почео да "пати" од несташице главнога извора енергије.

Смеће су почели да увозе из Енглеске, Ирске и Шведске.

- Волио бих да увозим и из САД-а. Транспорт морем је јефтин - рекао је шеф једног таквог погона за прераду смећа Пал Микелсен Њујорк Тајмсу.

Исти проблем мори и неке друге земље и градове Сјеверне Европе, који су посљедњих година топлотну енергију почели да производе спаљивањем смећа.

- У тој се регији годишње произведе само 150 милиона тона отпада, што је много мало да задовољи апетите свих постројења која тако производе топлоту. Потребно је више од 700 милиона тона, а Шведска гради још таквих постројења, као и Аустрија, Њемачка... - рекао је Микелсен.

Стокхолм је чак увјерио неке норвешке предузетнике да смеће продају Шведској, тако да многобројни камиони и бродови с отпадом путују тамо.

С обзиром на то да је Норвешка један од десет највећих извозника нафте и плина, има огромне резерве угља и врло разгранату мрежу хидроелектрана, чињеница да се грије на смеће некима је потпуно бизарна.

Међутим, Микелсен објашњава да је спаљивање смећа "игра обновљивом енергијом, како би се смањила употреба фосилних горива".
Иако у Европи нека подручја грцају у смећу, попут Напуља, Осло ипак не прихвата било какав отпад.

Радије узима "чишће и сигурније" енглеско смеће.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана