Климатске промјене довешће до пораста нивоа мора за 6 метара

Агенције
Климатске промјене довешће до пораста нивоа мора за 6 метара

Пораст нивоа мора од 6 м преобличило би обална подручја. На мјестима која ће до 2100. године бити или потопљена или изложена поплавама тренутно живи 150 милиона људи.

Чак и ако успијемо да ограничимо глобално загријевање на 2 степена Целзијусова, што је тренутни циљ, ниво мора би свеједно могао да порасте за најмање 6 метара, што би радикално преобликовало обалу широм свијета и утицало на животе милиона људи.

Ово откриће објављено је у новој студији која је показала колико је ниво мора порастао посљедњи пут када је ниво угљендиоксида био оволико висок. То је било прије око 3 милиона година када је Земља била 2 – 3 степена топлија, Арктик 8 степени, мегалодони (џиновске праисторијске ајкуле) су пливали у океанима, а ниво мора био најмање 6 метара изнад тренутног нивоа.

"Одлуке које сада доносимо о томе гдје желимо да будемо 2100. године, ставиће нас на пут без повратка. Када глечери почну да се топе, промјене постају неповратне" изјавила је Андреа Датон, геохемичарка на Универзитету у Флориди.

Студија испитује прошле промјене како би могло да се предвиди шта ће будућност донијети обалним мјестима. Према засебним истраживањима орнганизације "Climate Central", пораст нивоа мора од 6 метара преобликовао би обалу САД, а угрозило би и обалне градове широм свијета. Према проценама, најмање 150 милиона људи тренутно живи на мјестима која ће до 2100. године бити или потопљена или изложена јаким поплавама.

Ниво мора већ је порастао за 20 центиметара у односу на прединдустријско доба. Тај пораст је драматично повећао појаву поплава током плима у обалним мјестима.

Али, има још ствари које би требало да нас брину. Недавна истраживања показала су да је Ледена плоча западног Антарктика, која садржи довољно леда да подигне ниво мора за 3 - 4 метра, почела да се отапа. Такође, Гренландов допринос повећању нивоа мора драстично је порастао у посљедњих десет година и научници вјерују да ће одиграти велику улогу у подизању нивоа океана.

"У слиједећих неколико деценија досећи ћемо температуре које смо имали у прошлости. Разумијевање тога који су најрањивији дијелови поларних ледених покривача кључно је за нашу будућност", рекла је Датон.

Најважније питање је колико дуго може да потраје дизање нивоа мора на тако велике висине. Ниво је тренутно у порасту и очекује се да ће се тај тренд наставити. Датон каже да њена група ради на новим техникама како би боље дефинисала стопе раста.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана