Африка се распада ствара се нови океански базен

Aгенције
Африка се распада ствара се нови океански базен

На расиједу Афар у Етиопији налазе се огромне пукотине које указују на то да би се афрички континент могао распасти и да је у току стварање новог океанског базена, сматрају научници са Универзитета у Единбургу, а јавља "LiveScience".

Пукотине подсjећају на вулканске расijеде који означавају границе између два дijела земљине коре. Уздуж расиједа лава кључа и ствара се нова кора па се тако постепено шири океански базен.

Ипак, ствари нису толико бомбастичне колико би се могло помислити. "LiveScience" цитира Кети Валер, геофизичарку са Универзитета у Единбурху, која тврди да ситуација у Етиопији није слична оној на океанском дну.

Валер је с колегама уочила око 500 кубних километара лаве испод расиједа Афар и тврди да је питање тренутка када ће дио те лаве избити негдје на површину. За разлику од океанских расиједа, у којима је магма најчешће одмах испод морског дна, у Етиопији је уочена на поприлично великој дубини, али и на још већој удаљености од досад познатих локација на којима је магма већ избијала.

Ти мали продори лаве 2005. године изазвали су велики интерес у научној заједници, али најновије откриће унијело је нову пометњу међу научнике, који већ годинама покушавају да открију што се ту заправо збива.

Подручје у којем се налази пукотина Афар налази се на споју три тектонске плоче, које се удаљавају једна од друге, због чега и настају пукотине Земљине коре, која се стањује, док се њен плашт растеже и прилагођава попут растопљене пластике.

Након овог открића наставља се дебата о томе је ли расијед Афар специфичан случај или "уџбенички примјер" распадања континента.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана