Шта је ДПФ филтер и како га регенерисати

ГС
Шта је ДПФ филтер и како га регенерисати

ДПФ је скраћеница за „Diesel Particulate Filter“, односно ради се о филтеру честица који је у производњи аутомобила обавезан од 2009. године, мада га неки произвођачи уграђују и неколико година раније.

ДПФ филтер припада систему за смањење штетних гасова из возила те му је функција да зауставља честице чађи које би се иначе испустиле из аутомобила. Сваки филтер, како би добро радио и вршио оптимално филтрирање, потребно је редовно чишћење како не би дошло до загушења мотора.

У случају ДПФ филтера, процес чишћења назива се регенерација, а изводи се тако да се под високим температурама сагоријева сакупљена чађ те се на тај начин претвори у малу количину пепела која се избаци из система.

У пракси постоје двије врсте регенерације, пасивна и активна.

Пасивна се одвија у самом аутомобилу када се температура дигне на одређене вриједности, а честице чађи крену саме да сагоријевају. Међутим, нема код свих возила могућности да се створи овакав режим вожње па је из тог разлога неопходна активна регенерација.

Код активне регенерације, контролна јединица мотора, ЕЦУ преузима контролу над процесом регенерације. Он дјелује када чађ у систему постигне одређену вриједност, односно од 45 посто па на даље и тада покреће убризгавање како би се повећала температура у издувном систему те се тако покреће и регенерација.

Међутим, ово се може одвијати код стабилне вожње, а уколико је вожња стани – крени, процес ће се зауставити те ће се упалити сигнална лампица које ће пријавити како је филтер дјеломично запрљан.

Дакле, можемо закључити како се због овог филтера многи власници обраћају својим аутомеханичарима и овлаштеним сервисима јер се јављају проблеми код покретања процеса регенерације. Наиме, регенерација се може обавити код аутомеханичара, а такође је може обавити и сам возач, само је битно да при томе испуни неколико захтјева и да зна да то не може урадити у градској вожњи.

Дакле, ако сами желите да покренете регенерацију ДПФ филтера, требате урадити сљедеће – вриједности филтера морају бити испод нормалне, возило се мора кретати 15 до 20 минута минималном брзином од 60 километара на сат и не смије падати испод ње, број окретаја на мотору мора бити минимално 3,000 и не смије падати испод тог броја.

Ако су ови захтјеви задовољени, покреће се регенерација овог филтера те је тако можете обавити и сами.
Уколико се константно игнорише лампица ДПФ филтера, његова запрљаност може достићи и високих 75 посто те се може упалити и лампица која сигнализира грешку на мотору, а такође може доћи и до већих кварова на самом мотору уколико се дуго игнорише проблем.

Животни вијек ДПФ-а, једнак је животном вијеку аутомобила уколико се о њему добро бринемо. Међутим, ако је потребна замјена, то може постати веома скупа инвестиција те може коштати и као половина вриједности аутомобила. Према томе, редовна регенерација овог филтера је нешто што вашем возилу засигурно треба, било да то ради ваш аутомеханичар или ви. А будући да он смањује избацивање канцерогених честица у атмосферу, свакако би требало обратити пажњу на његову запрљаност.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана