Шаоми представио невјероватни СУ7 Ултра с 1.548 КС

Г.С.
Foto: Шаоми

Шаоми је са својим четвертовратним електричним прототипом Шаоми СУ7 Ултра Прототaјп оборио рекорд Нурбургринга, а потом је у Пекингу представио продукцијсу верзију водећег модела.

Извршни директор Шаомија Леи Јун је открио да је СУ7 Ултра комплетирао круг у „Зеленом паклу“ с временом 6:46,874 док је за управљачем био британски возач Давид Питард, који је побиједио на утрци 24 сата Нурбургринга 2023. године. Возећи СУ7 Ултра Прототaјп је остварио импресивно вријеме, које је за више од 20 секунди боље у односу на вријеме Порше Тајкана Турбо ГТ.

Још импресивнија чињеница је то да је рекорд остварен из једног покушаја, а треба истаћи и да је аутомобил остао без снаге у периоду од 10 секунди, што се може и видјети у видеу (4:15). Да се то није догодио, био би још знатно бржи.

Након што је потврђен подвиг на Нурбургрингу, током презентације је подигнут покривач с продукцијског модела. Засад није јасно зашто цестовни модел није јурио Нурбургрингом, но из Џиаомија обећају готово исте перформансе које има прототип, с тим да неће бити толико екстремне.

Као и прототип, СУ7 Ултра има три електромотора укупне снаге 1.548 КС. Овај систем се састоји од два Џиаомијева флагсхип В8с и једног В6с електромотора, због чега аутомобил има значајно више снаге у односу на моделе Тесла Модел С Плејд и Лусид Ер Сфир.

Од 0 до 100 км/х убрзава за само 1,98 секунди, до 200 км/х стиже за 5,86 секунди, док максимална брзина износи 350 км/х.

Моторе напаја ЦАТЛ Qilin 2.0 батерија, која упркос екстремном фокусу на перформансе аутомбила омогућава домет од 630 километара према великодушном ЦЛТЦ циклусу, преноси Кликс.

Шаоми је значајно унаприједио системе хлађења како би аутомобил пружао сјајне перформансе на стази, а између осталог је побољшао перформансе компресора, водене пумпе, вентилатора и хладњака. Аутомобил може одвести два круга у низу на Нурбургрингу без прегријавања.

Сваки четверовратни седан с више од 1.500 КС треба „озбиљне“ кочнице, а СУ7 Ултра није изузетак. Стандардно долази с карбон керамичким дисковима на сва четири точка те му је за успоравање са 100 км/х до заустављање потребно 30,8 метара. Предњи дискови имају промјер од 430 мм и тренутно су највећи карбонски дискови које има један аутомобил. Акебоно је испоручио кочиона клијешта, која долазе са шест клипова напријед и четири клипа назад.

Шаоми је унаприједио зрачне опруге и амортизере с двоструким коморама, а по жељи купца је могуће добити и Билстин ЕВО ТИ амортизере с 10 нивоа компресије и одскока. Комплексни систем расподјеле обртног момента је стандардан те може прилагодити снагу мотора до 500 пута у секунди.

Визуелно се може уочити да продукцијски СУ7 Ултра није толико екстреман као прототип. Недостаје му стражње крило са спецификацијама из аутоспорта, које је замијенио мањи спојлер. Предњи дио је мање екстреман, али се ипак разликује у односу на слабије верзије електричног седана захваљујући новом сплитеру и већим усисницима зрака. Остала побољшања укључују активни стражњи дифузор, који с еприлагођава током вожње, а ту су и нови прагови. Аутомобил ствара 258 килограма доњнфорцеа.

У унутрашњости је нови управљач с равним горњим и доњим дијелом, има ознаку на „12 сати“ те је пресвучен Алцантаром. Такођер, садржи детаље од карбонских влакана, као и црвено Буст дугме. Алкантаром је украшен и остатак унутрашњости, а купци могу рачунати на више спортски користнички интерфејс инструмент табле, хеад-уп дисплаy и инфотаинмент екран. Апликација под називом Рејстрек Мастер је на располагању и омогућава возачима да снимају своје кругове, као и кључне параметре перформанси.

Прве испоруке купцима се очекују 2025. године, а цијена модела СУ7 Ултра износи око 114.000 долара. У првих 10 минута након представљања аутомобила, Шаоми је примио 3.600 депозита.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана