Не купујте нове фарове, постоји јефтино рјешење!

GS
Foto: Reddit

Дођете на технички преглед, потпуно без бриге. Кочнице раде, ауто је уредно сервисиран, еко тест је сигурно у реду, не бринете се. И онда шок – пали сте. Разлог? Замућени покрови свјетала.

На мутној површини се свјетло распршује, не освјетљава цесту како би требало и засљепљује возаче из супротног смјера. Ова појава уопште није ријетка ни неуобичајена.

Ако нисте толико у свијету аутомобила, у паници ћете потражити трговину ауто дијеловима и купити нове фарове. Продавачу није у интересу да вам открије тајну и неколико тренутака касније "лакши" сте за пар стотина марака. А све сте могли ријешити за мање од 100 КМ.

Аутомобили од 2000. на овамо све више имају пластичне покрове предњих лампи. Пластика се лакше оштећује и стари. Није требало пуно да се неко, након пада на техничком, присјети да се пластика да полирати као лак и све остало. У међувремену јавили су се и произвођачи са "посебним" пастама за полирање фарова и којекаквим крпицама, а заправо се ради о већ постојећим производима и већ познатој техници.

Зашто пластични покрови?

Пластика је за разлику од стакла, подложна губитку својстава усљед експонираности УВ зрацима, односно сунчевој свјетлости. Разлог зашто аутомобили имај у пластичне а не стаклене покрове је једноставан, пуно је лакше и јефтиније направити компликовани облик лампе од пластике него од стакла. Пластика је уједно лакша а и може се рециклирати.

Када је право вријеме?

Не морате чекати да вас сруше на техничком. Ако су ваша свјетла побијелила по површини и нису потпуно бистра да кроз њих видите огледала и сијалицу у самом расвјетном тијелу, вријеме је да им поклоните пажњу.

Свакако, ако говоримо о пластичним покровима. Стаклени покрови ријетко требају полирање. Да ли је ваш покров пластични или стаклени није мудрост процијенити, а ако ви не знате, у перионици ће сигурно знати.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана