Јефтино средство из домаћинства ријешиће проблем који мучи многе возаче

ГС
Јефтино средство из домаћинства ријешиће проблем који мучи многе возаче

У свијету вожње, сапун се показао као изненађујуће користан алат за рјешавање разних проблема који се могу појавити у аутомобилу. Коришћење сапуна на ретровизорима, посебно током кишних дана, помаже да се смањи задржавање капљица, омогућавајући бољу видљивост. Ова једноставна техника ствара заштитни слој на површини огледала, чиме се капљице лакше котрљају и падају с ретровизора, умјесто да ометају поглед возача.

Како то функционише? Сапун посједује јединствену молекуларну структуру која је дијелом хидрофилна, што значи да привлачи воду, и дијелом хидрофобна, што значи да је одбија. Када се сапун нанесе на стакло ретровизора, хидрофобни дио молекула приања уз површину, стварајући слој који спречава задржавање воде. На овај начин, сапун омогућава да киша не оставља трагове, побољшавајући сигурност и удобност вожње.

Поред тога, сапун може бити рјешење за још неколико мањих проблема у аутомобилу. На примјер, ако врата шкрипе приликом отварања и затварања, лагани слој сапуна на шаркама може трајно елиминисати непријатан звук. Такође, сапун може послужити за одржавање брисача – када стари брисачи више не скидају влагу ефикасно, премазивање сапуном може продужити њихов вијек трајања и побољшати ефикасност.

Осим техничких користи, сапун може допринијети и пријатнијој атмосфери у кабини аутомобила. У случају непријатних мириса у кабини, обичан сапун са јаким мирисом може бити идеално рјешење. Довољно је да га поставите негдје у аутомобилу – сапун ће полако ослобађати свој мирис, што ће прикрити непријатне мирисе и освјежити унутрашњост возила. Овај трик су користиле и наше баке, стављајући сапун у ормаре како би одјећа задржала пријатан мирис.

Коришћење сапуна за овакве намјене представља једноставно, безбједно и економично рјешење које неће оштетити ниједан дио аутомобила.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана