Fiat у Србији пунто постао електромобил

Б92, Танјуг
Fiat у Србији пунто постао електромобил

Београд - Ауто мото савез Србије представио је данас свој први електроаутомобил и најавио да би могао да покрене и производњу уколико буде наруџбина.

 

То је није први покушај да се направи српски електроаутомобил, с обизром на то да их је до сада било двадесетак, али је аутомобил АМСС на струју посебан по томе што ауто није изгубио на перформансама.

Има боље батерије и систем који приликом кочења допуњује батерије, тако да мање троши у градској вожњи, речено је на конференцији за новинаре у Центру за моторна возила АМС.

Стручњаци АМС су први свој електроаутомобил направили од фијат пунта, који су преправили како би добили штедљивије службено возило. "Ми смо ово урадили као експеримент, али немамо ништа против ни да почнемо производњу", рекао је директор ЦМВ АМСС Милан Божић.

Главне карактеристике пунта на електрични погон су: електромотор снаге 40 киловата, тежина отприлике као и прије вађења дизел мотора и резервоара, потрошња од једа до један и по евро на 150 км, што зависи од тога када се пуни, може да развије максимално нешто више од 130 км на сат, са максималним обртним моментом од 140 њутн-метара, навео је Божић.

Да би се батерија максимално напунила потребно је шест сати, а већ за један сат пуњења батерија се напуни 30 до 40 одсто. Аутомобил троши струју као, на примјер, бојлер и може да се допуни на било којој прикључници за електричну енергију напона од 220 волти.

Занимљиво је да аутомобил има одлично убрзање, с обзиром на то да му је потребно између шест и седам секунди да развије брзину између 60 и 80 км на сат, истакао је Божић.

Он је рекао да је циљ АМСС-а да своја возила за службу помоћи на путу преправе због потрошње.

Како је навео, животни вијек литијум-јонских батерија је око осам година односно 3.000 пуњења и за то вријеме је уштеда толика да отплати још два таква аутомобила.

 

У израду првог аутомобила је потрошено око 20.000 евра, али ће сваки слиједећи електрични пунто бити јефтинији, па се очекује да преправљање пунта на електрични погон кошта око 12.000 евра, с обзиром на то да само за батерије треба издвојити око 7.000 евра.

Убачен је словеначки електромотор који кошта око 1.000 евра.

Божић је казао да може било који аутомобил да се преправи, али да за сада могу да говоре о трошковима само за пунто.

Он наводи да уколико буде 10 и више наруџби за један аутомобил да би АМСС пронашао неког произвођача и са њим покренуо производњу, али да им се за сада не исплати да раде појединачно за свако возило.

"Бешуман, креће из друге"

Електрични пунто, који је тестирао новинар Танјуга, потпуно је бешуман и одлично прима гас, али се треба навићи на папучицу која реагује тек од половине њеног хода.

Такође, аутомобил, коме је остављен мануелни мењач, може да крене из друге брзине и у том преносу може да се вози све до 100 км на сат, тако да у градској вожњи нема потребе пребацивати у трећу брзину.

За вожњу у рикверц није потребно дирати мијењач већ само притиснути одређено дугме.

Аутомобил је на путу стабилан и готово да нема разлике током вожње.

Божић каже да ће тај аутомобил ускоро бити испитан и на Машинском факултету у Београду, након чега ће добити дозволу од Агенције за безбједност саобраћаја како би могао да буде укључен у саобраћај.

Он је нагласио да свуда у свијету стимулишу коришћење аутомобила на електрични погон, на примјер, бесплатним паркингом и гаражама, дозволом за вожњу у жутој траци и на друге начине.

Божић је додао да у Холандији у свакој улици постоје утичнице за ту намјену, као и да је у Норвешкој најпродаванији аутомобил Тесла на струју.

Електрични аутомобил представља револуцију у области производње аутомобила, не захтијева скупе поправке и сервис, модеран је еколошки производ, економичан и умејсто течних и гасовитих горива користи струју, кажу у АМСС-у.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана